Zlikvidujte bloatware aneb zbavte nový počítač balastu - 2.díl

Software |

Když si koupíte nový počítač a poprvé stisknete tlačítko, abyste jej zapnuli, asi se nebudete stačit divit. Počítač je totiž doslova zamořen všemožným softwarovým haraburdím. Jak se jej zbavit?

Zlikvidujte bloatware aneb zbavte nový počítač balastu - 2.díl
Právě jste si koupili nový počítač. Když jej spustíte, vcelku logicky očekáváte, že bude pracovat svižně, s prakticky nulovou odezvou. Namísto toho cítíte hned napoprvé zklamání, když se váš nový stroj hned napoprvé dost "zadýchá" a pracuje tak nějak těžkopádně. A nedivte se: jak se má takový nový počítač vypořádat s tou ohromnou hromadou balastu, který obvykle výrobci instalují na nové počítače? V tomto seriálu vám poradíme, jak na to, abyste tuto operaci úspěšně absolvovali a aby vás to přitom moc nebolelo.

 

Předchozí díl

Bloatware pro pracovní plochu versus bloatware v podobě aplikace pro Windows Store

Bloatware pro operační systém Windows byl tradičně omezen pouze na pracovní plochu, aby se nejčastěji spouštěl při startu Windows a aby zaplňoval oznamovací oblast. U operačních systémů Windows 8 a 8.1 má však bloatware i podobu předinstalovaných aplikací pro Windows Store – jedná se tedy o aplikace běžící v režimu přes celou obrazovku, které se zobrazují v dlaždicovitém moderním rozhraní obrazovky Start.

Bloatware v podobě aplikace pro nové rozhraní modern UI ve Windows 8 je rovněž nechtěný, nicméně ve srovnání s bloatwarem určeným pro pracovní plochu není tak otravný.

I když právě nepatříte mezi zaryté obdivovatele nového dotykového rozhraní Windows 8, sami záhy poznáte, že tento typ bloatwaru je mnohem lepší. Jedná se totiž o aplikace, které se automaticky nespouštějí při startu operačního systému, neběží na pozadí a ani nezpomalují váš operační systém. Navíc se velmi snadno odinstaluje – stačí klepnout pravým tlačítkem na dlaždici, popřípadě dlouhý stisk dlaždice a výběr položky Odinstalovat a jeho hotovo!

 

PokračováníÚvodní foto: PCWorld.cz

Komentáře