Windows Vista zdarma výměnou za špehování

Software | 13.12.07

Microsoft spustít akci, která zřejmě pobouří kdejakého ochránce lidského soukromí. Pokud podepíšete prohlášení, že MS může sledovat jakoukoliv činnost na vašem počítači, dá vám na výběr licenci k jednomu ze svých produktů.

A mezi nabízenými licencemi nechybí ty na Windows Vista Ultimate nebo nejvyšší verzi Microsoft Office 2007 Ultimate. Postup je jednoduchý. Zajdete na pobočku Microsoftu, zde podepíšete závaznou smlouvu na 3 měsíce, že Microsoft bude sledovat cokoliv, co na počítači děláte, jak to děláte, které internetové stránky navštěvujete atd. Bonusem je pak dotazník, který každé 2 týdny musíte pečlivě vyplnit a Microsoftu jej poslat. Musím vás však „zklamat“, projekt zatím probíhá pouze v USA.


Akce má samozřejmě svá pravidla, například se akce nemohou zúčastnit osoby mladší 18 let, musíte vlastnit počítač, být uživatelem OS Windows atd. Pokud to vše splňujete a přežijete 3 měsíce každodenního špehování, odměnou vám bude ona licence, kterou jste si vybrali. A co je vlastně na výběr?

- Microsoft Windows Vista Ultimate (32bitové nebo 64bitové)
- Microsoft Office Ultimate 2007
- Microsoft Money Plus Premium
- Microsoft Student with Encarta Premium 2008
- Microsoft Streets and Trips 2008

Nabízí se otázka, co Microsoft touto akcí vlastně sleduje. Jednoznačně jsou to činnosti, které uživatel provádí a webové stránky, jimiž prochází. Microsoft tím chce co nejlépe zjistit, kde jsou podle uživatelů v jeho nových Windows Vista chyby a proč se neprodávají tak, jak se očekávalo. Akce podle některých názorů může potlačovat práva lidí na vlastní soukromí. Zůstává otázkou, zda je tomu tak i v případě, kdy se člověk takových práv podpisem smlouvy jednoznačně vzdá. Na území USA, kde je akce připravována, tomu tak skutečně může být

- - Tomáš Šulc


Komentáře