Windows Vista SP1 v našem testu

Software | 24.03.08

Pokud jde o Windows Vista, máme již k dispozici první opravný balíček - Service Pack1. Otázkou je, jestli se jedná přesně o tu opravu, po které uživatelé toužili.

Výsledky testů: Opravdu Service Pack 1 stabilizuje Visty?

Bylo to na podzim, kdy Microsoft oznámil, že Vista Service Pack 1 zvýší výkon tohoto operačního systému. Společnost tvrdila, že SP1 vylepší a urychlí běh Vist v oblastech kopírování souborů, probouzení z režimu spánku a úsporného režimu, a přidávání nebo rozbalování souborů v komprimovaných složkách.

Microsoft také předpokládal, že SP1 posílí spolehlivost systému, rozšíří podporu nového hardwaru a objevujících se standardů, a také představí řadu vylepšení pro IT administrátory. Platnost těchto trzení jsme se nepokoušeli měřit, neboť by to bylo jen obtížně proveditelné, namísto toho jsme testovali systémy s původní verzí Windows Vista a s nainstalovaným Service Packem 1, abychom viděli, zda jsou slibované přírůstky ve výkonu systému reálné.


Zdroj obrázku: www.bit-tech.net

Co jsme testovali a proč

Měřili jsme rychlost SP1 pomocí testovacího programu WorldBench 6. Srovnávali jsme celkový výkon OS Vista Business s SP1 a bez SP1, a také Vista Business s SP1 a Windows XP Professional s SP2. Všechny testované verze Windows byly v anglicky hovořící verzi.

Výsledky našeho testu ukázaly, že i když verze s SP1 překonala klasické Visty, zlepšení bylo nepatrné. A co více, našli jsme jen málo důkazů toho, že by SP1 zvládal kopírování souborů rychleji, ba právě naopak, v mnoha případech byly klasické Visty dokonce rychlejší.

Ani z režimu spánku se Windows Vista SP1 neprobudila o mnoho rychleji než Visty bez SP1, na jednom z testovacích notebooků u nich bylo dokonce probuzení výrazně pomalejší. SP1 pokořil klasické Vista v komprimování souborů, ale opět musíme zopakovat, že s mizivým rozdílem. Jednoznačné vítězství SP1 nad původními Vistami jsme zaznamenali pouze u dekomprese souborů – ale v tomto případě byly zase pomalejší než u Windows XP SP2.

Mnoho uživatelů si stěžuje na to, že Windows Vista využívají příliš mnoho systémových zdrojů pro své prostředí Aero, na to, že se snaží uspokojit jak business, tak domácí uživatele, a přitom obě skupiny uspokojuje polovičatě, a také na to, že mají problémy s nedostupnými nebo omezenými ovladači.

Naneštěstí jsme nemohli zhodnotit účinek SP1 na každý z těchto nedostatků individuálně, takže jsme použili srovnávací testy WorldBench 6 ke změření výkonu XP, Vista, a Vista SP1 v kombinacích standardních úloh. Zjistili jsme, že Windows XP stále překonává Visty – ať už s nebo bez SP1, a to velice podstatně. SP1 v mnoha případech skončily na druhém místě, někdy však i na třetím.

Z těchto výsledků pro nynější uživatele Vist plyne, že by zdarma nabízeného zaplátování v podobě SP1 měli využít. Ale pokud stále používáte XP, budete u nich asi ještě chvíli chtít zůstat.Komentáře