Windows 8 - Jak překonat prvních 30 minut a nezešílet - 4.díl

Software |

Dnes si vvsvětlíme pojem Windows Store aplikace, který neodmyslitelně patří k Windows 8. Podívejme se, čím se nové "apps" liší od klasických programů.

Windows 8 - Jak překonat prvních 30 minut a nezešílet - 4.díl
Podlehli jste také pokušení vyzkoušet si práci se zbrusu novým “dlaždicovým” systémem Windows 8? Pro první seznámení jistě oceníte jednoduchého průvodce, který vám ušetří několik hrstek vytrhaných vlasů.

 

 | Následující díl >>

 

Nové aplikace Windows Store Apps

V předchozím textu jsme několikrát použili termín Windows Store aplikace. Jistě jste vytušili, že se jedná o software, který se nějakým způsobem liší od klasických programů, na něž jsme byli zvyklí z Windows 7 a starších systémů. V čem jsou Windows Store aplikace specifické?

win8_store

Koncept Windows Store aplikace přinesl poprvé právě Windows 8 za účelem unifikace vzhledu, schopností, chování a komunikačních kanálů, které aplikace využívají. Jedná se o software, který si mohou uživatelé obstarat (v bezplatných či placených variantách) z online obchodu Windows Store a nainstalovat. Celý systém se velice podobá již dříve fungujícím obchodům Google Play z produkce Google nebo App Store z produkce Applu, jež uživatelé znají především z mobilních platforem. 

Dává to smysl, neboť i Windows 8 se svým zpracováním snaží probojovat na trh mobilních zařízení, ale zpět k věci. Windows Store aplikace spojuje jejich designérský návrh, který úzce koresponduje s ostrým pravoúhlým barevným vzhledem operačního systému Windows 8. Aplikace musí podporovat různé rozvržení funkčních komponent (pro běh na displejích s různými velikostmi a to v landscape i portrait módu), jsou optimalizovány pro dotykové ovládání a navzájem mohou komunikovat jednotným způsobem.

Aplikace rovněž disponují aplikačním panelem, který nese dodatečné ovládací prvky a po kliknutí pravým tlačítkem myši se zobrazí v horní či spodní části obrazovky (lze využít také klávesovou zkratku Win+Z).

win8_toolbar

Namísto ikon Windows Store aplikace pracují s tzv. dlaždicemi barevnými obdélníkovými poli, jimiž je posetá úvodní obrazovka. Dlaždice mohou být živé, tedy zobrazovat aktuální relevantní informace (např. aplikace Počasí zobrazuje současnou teplotu a další údaje).

win8_live_tiles

 

V následujícím díle budeme pokračovat s popisem základních ovládacích prvků systému Windows 8.Úvodní foto: PCWorld.com

Komentáře