Recenze: Webroot Internet Security Essentials

Software | 14.01.09

Nabídku internetových bezpečnostních balíků nově obohatil produkt od společnosti Webroot, známé díky podařenému antispywarovému programu Spy Sweeper.

Poté, co sama vytvořila tento kvalitní nástroj, ale firmě očividně došla pára a pro kompletaci balíku tedy musela nakupovat u konkurence - antivirus přichází od společnosti Sophos, firewall od PWI PrivateFirewall a automatický backup od SOS Backup Online. Celkem asi nikoho nepřekvapí, že takovýto slepenec aplikací ve vzájemné souhře občas zakulhá. Proto také i přes kulantně nízké hardwarové nároky není tento software nikterak rychlý a naopak zpomalení při načítání webových stránek je zde více než patrné.

Balík má své silné stránky, například u antispywarového programu nebo u antivirového programu existuje možností nastavení aplikací více než dost. Mnohem horší situace však panuje u firewallu, který je jasnou slabinou celého balíku. Firewall není nijak mimořádně účinný a k nějakému detailnímu nastavení, jež by situaci zlepšilo, zde navíc příliš šancí nedostaneme. Firewall například selže již u dnes naprosto běžné schopnosti zneviditelnit jednotlivé porty. Pokud nastavíme stupeň nebezpečí na Vysoký a navíc vypneme učení, firewall sice zabere (i když i teď nebude vše neviditelné), ale tím zároveň odstraníme jeho schopnost učit se z vlastních chyb a zaručíme si nekonečný přísun vyskakujících oken.

V porovnání s tím jsou chybějící antispam, ochrana osobních informací a rodičovská kontrola jen drobností. Pravdou je, že dokonalou antispamovou aplikaci se zatím nepodařilo vyvinout asi nikomu, možnost omezit svou ratolest v přehnané internetové čipernosti však může být pro řadu rodičů důležitá.

Místo těchto chybějících aplikací získáme možnost automatického zálohování, buď na pevný disk nebo online. Po registraci se odemkne přístup k 2 GB prostoru. Firmě je jasné, že s 2 GB dnes žádnou díru do světa neudělá, a tak nabízí dodatečný prostor, za který si ovšem nechá zaplatit.

Další z doplňkových aplikací je pak nástroj k čištění operačního systému, zejména stop po internetovém brouzdání i činnosti některých aplikací. Tento nástroj pracuje velice spolehlivě a navíc nám každý krok solidně vysvětlí, takže se do mazání můžeme pustit s rozumným stupněm jistoty.

Verdikt:

Díky podprůměrnému firewallu, který by měl být základním pilířem každého bezpečnostního balíku, není důvod, proč bychom měli dát přednost tomuto programu před osvědčenými balíky ostatních firem. Webroot prostě stoupá a padá s kvalitou programů, které si koupil. Je vidět, že Webroot Internet Security Essentials je prvním pokusem. Doufáme, že ty další budou již o něco lepší.


Klady:  Vynikající antispyware

Zápory:  Podprůměrný firewall, chybějící rodičovský zámek a antispam

Hodnocení: 40%


Komentáře