Vizuální historie Linuxu - 1. díl

Software |

Open-source operační systém Linux dnes nevyužívají jen geekové s akné, kostěnými brýlemi a tričkem s obrázkem Sheldona Coopera, ale i celé korporace pro chod složitých informačních systémů. Jak se systém s tučňákem ve znaku vyvíjel?

Vizuální historie Linuxu - 1. dílLinux započal svou životní pouť na počátku 90. let jako dítko Švéda Torvaldse. Od té doby se systém dočkal mnoha různých podob. Zlí jazykové tvrdí, že šlo zpočátku o kopii tehdy již existujícího systému MINIX, což však vyvrátil sám autor MINIXU, Američan žijící v Nizozemí Andrew S. Tanenbaum.

Podívejme se nyní na formy, kterých se v posledních 22 letech Linuxu dostalo.

První vydání Linuxu

První vydání Linuxu 1991

V říjnu 1991 vydává Linus Torvalds první verzi Linuxu. Systém toho zatím moc nezvládne, přesto na něm spustíte BASH a GCC a, jak říká Torvalds, „pravděpodobně nikdy nebude podporovat nic jiného než AT-hardisky“.

XFree86

XFree86

V roce 1992 spatřuje světlo světa projekt XFree86 pro výstavbu otevřeného a přenosného X11 serveru. Jeho součástí byl twm (Tom's Windows Manager), který se stal standardem pro následující roky.

K Desktop Environment 1

K Desktop Environment 1

Uběhla spousta času. Dostáváme se do července 1998, kdy přichází první vydání prostředí KDE. Právě se zrodila hnací síla Linux Desktopu.

GNOME 1

GNOME 1

Několik lidí, nespokojených s licencováním knihoven Qt, na nichž je postaven KDE, so vytklo za cíl vystavět zcela nezávislé desktopové prostředí. Výsledek vidíme v březnu 1999 ve formě GNOME 1.

K Desktop Environment 2

K Desktop Environment 2

Aby se tým KDE nenechal zahanbit, vydal v říjnu následujícího roku (2000) KDE 2. Úžasné prostředí. Aspoň na svou dobu.

PokračováníÚvodní foto: © Christian-P. Worring - Fotolia.com

Komentáře