Užitečný freeware pro PC

Software | 01.05.07

Za dobré programy nemusíte platit . Mezi zajímavým freewarem jsme pro vás vybrali nástroj pro odstranění duplicitních souborů, ftp klienta, program na opravu či vytvoření ID tagů a katalog skladeb

Duplicate Cleaner 1.1


"Duplicate Cleaner je nástroj, který pomůže vyčistit obsah pevného disku počítače nebo počítačů podnikové sítě," říká slogan, jímž své dílo prezentují autoři. "Budete překvapeni, až zjistíte, kolik zbytečných a zapomenutých souborů máte jen ve složce dokumentů," dodávají. Takovými soubory bývají nejčastěji fotografie, soubory zvukové a hudební, videa, dokumenty Wordu a prezentace PowerPointu.Duplicate Cleaner je specializovaná utilita na detekci a odstranění duplicitních souborů, tedy souborů, které se na disku počítače nacházejí dvakrát i vícekrát. Patří ve své kategorii mezi pokročilé utility, neboť umožňuje nastavení mnoha parametrů. Specializuje se na hudební soubory a v aktuální verzi funguje pro formáty MP3, WMA, FLAC, APE a OGG, ale poradí si samozřejmě i s jinými typy souborů. Dokáže hledat jak na lokálním disku, tak v počítačové síti.

Pracovní okno aplikace tvoří pět záložek. Na základní - Search Criteria - se nastavují všechny parametry potřebné pro vyhledání. Zajímají-li vás jen určité typy souborů, lze použít filtr. Vybrat si můžete ze šesti přednastavených filtrů (grafické soubory, soubory MS Office atd.), nebo lze vytvořit filtr vlastní. Dále můžete specifikovat parametry, podle nichž bude Duplicate Cleaner považovat soubory za duplicitní: shodný název souboru, shodnou velikost souboru, shodný obsah a shodné datum poslední aktualizace. Všechny čtyři volby se dají kombinovat. Zmíněnou odlišnost při nastavení těchto parametrů představují hudební soubory (režim Music Search), u nichž lze nastavit specifická kritéria pro určení shodnosti, např. název skladby, jméno interpreta, název alba, velikost, datový tok (bitrate), opět vše při zachování libovolné kombinace.

Výsledky detekce duplicit se pak zobrazí na zbývajících třech záložkách. Záložka Duplicated files přináší seznam všech duplicitních souborů, které program nalezl v určených složkách a které odpovídají zadaným podmínkám na záložce Search Criteria. Příjemné je barevné odlišení jednotlivých položek podle typu souboru. Na této záložce lze se soubory provádět běžné operace. Zajímavé přitom je neobvyklé řešení kontextového menu: místo očekávané nabídky příkazů v textovém formátu se zobrazí tlačítka. Na funkci to však nic nemění. Další záložka All Files Scanner představuje přehled všech souborů, které byly detekovány bez ohledu na výskyt duplicit. Dvojitým kliknutím na libovolný název lze tento soubor otevřít k prohlížení. Poslední záložkou je Zero Size Files. Ta přináší seznam souborů, které mají nulovou velikost, jsou tedy prázdné, neobsahují žádná data. Výsledky vyhledávání lze uložit ve formátu CSV.

Zajímavou funkcí je Intelligent Selection Assistant, což je okno pro výběr souborů určených pro vymazání podle různých podmínek. Její pomocí můžete vybrat soubory v každé skupině s nejstarším nebo nejnovějším datem, vybrat soubory s nejmenší nebo největší velikostí, vybrat po jednom souboru z každé skupiny, vybrat všechny soubory, nebo nevybrat nic. Byl-li na záložce Search Criteria zvolen režim Music Search, lze v okně volit nastavení specifická pro hudební soubory. Po ukončení výběru stiskněte tlačítko Delete Checked Files a všechny označené soubory poputují do koše (pokud jste předtím neurčili jinak).

Duplicate Cleaner pracuje v operačním systému Windows verzí 98, ME, 2000 a XP.

Licence: freeware
Domovská stránka: http://www.digitalvolcano.co.ukKomentáře