Tip: Jak zbavit počítač škodlivého malware - 1.díl

Software |

Běží váš počítač podezřele pomalu a nestabilně? Na vině může být škodlivý kód, který se nepozorovaně spouští ve vašem systému. Poradíme vám, jak se malwaru zbavit.

Tip: Jak zbavit počítač škodlivého malware - 1.díl
Pakliže jste zaznamenali velmi pomalý či nestabilní běh operačního systému Windows nebo se vám v systému objevují neočekávaná chybová hlášení, mohl být váš počítač napaden virem, spywarem či jiným druhem nežádoucího programu, přestože máte nainstalovaný antivirový program. Samozřejmě může podobné symptomy vykazovat například i poškozený hardware, v prvním kroku je však dobré ověřit, zda počítač nehostí škodlivý program. Podívejme se, jak případný vir vyhledat a odstranit.

 

1. dílnouzový režim, odstranění dočasných dat

2. dílstažení a instalace Malwarebytes, kontrola malwaru

3. díl oprava webového prohlížeče, záloha dat a reinstalace Windows

4. dílprůběžná údržba počítače


Krok 1: Spusťte systém v nouzovém režimu

Pakliže pro připojení k internetu používáte ethernetový kabel, odpojte jej. Dočasné zamezení přístupu k síti znemožní malwaru další šíření či odesílání informací o vašem systému. Počítač nabootujte do nouzového režimu. V tomto režimu běží pouze minimální množství služeb potřebných pro správný chod systému, tudíž pokud se malware přítomný ve vašem PC spouští automaticky po startu Windows, nouzový režim by mu měl v samovolném spuštění zabránit.

Pro nabootování do nouzového režimu počítač nejprve vypněte a opět zapněte. Jakmile na monitoru uvidíte nějaký text, opakovaně stiskněte klávesu F8. Tímto způsobem se dostanete do menu rozšířené možnosti spuštění, v níž zvolte nouzový režim se sítí (ethernetový kabel zatím přesto nezapojujte).

nouzovy rezim

Pakliže vaše PC nyní běží o poznání rychleji, může to být znakem, že byl systém opravdu napaden malwarem. Důvodem však může být i množství uživatelských programů, kterým jste povolili automatický start.

 

Krok 2: Smažte dočasné soubory

Nyní v prostředí nouzového režimu bude nutné spustit malwarovou kontrolu. Nejprve však odstraňte dočasné soubory, čímž lze běh antivirového programu urychlit, uvolnit místo na disku a dokonce se zbavit některých škodlivých dat. K tomu využijte systémový nástroj Vyčištění disku, který naleznete v menu Start -> Všechny programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje -> Vyčištění disku. Zvolte požadovanou diskovou jednotku a akci zahajte tlačítkem OK.

vycisteni_disku

V příštím díle se zaměříme na vlastní malwarovou kontrolu a odstranění škodlivých programů.

 

Úvodní foto: © Daevid - Fotolia.comÚvodní foto: © Daevid - Fotolia.com

Komentáře