TIP: jak se ve Windows přihlásit na zaheslovaný administrátorský účet

Software | 14.10.10

Chcete se přihlásit ve Windows přes administrátorský účet, který je opatřen heslem? Poradíme vám, jak na to.

Existuje několik způsobů, jak získat přístup k administrátorskému heslu ve Windows, které je chráněno heslem. My si dnes ukážeme dva. První z nich je rychlý a jednoduchý, avšak funguje pouze ve Windows XP: pokud nemáte heslo k administrátorskému účtu, zapněte PC a mačkejte klávesu F5. Z vyvolaného bootovacího menu zvolte Safe Mode. Jakmile se nyní Windows načtou, uvidíte Administrátorský účet, který není opatřen heslem. Po přihlášení do Windows v Ovládacích panelech klikněte na Uživatelské účty a změňte u administrátora heslo.

Pokud používáte Windows Vista nebo 7, můžete odstranit heslo u administrátora přes Ubuntu Linux. Tento si nejprve stáhněte a vypalte pomocí programu ISO Recorder na CD. Disk vložte do mechaniky a v nově zobrazeném okně klikněte na Try Ubuntu. Z horního menu zvolte System, Administrator, Software Sources. V novém okně zatrhněte volby: Community-maintained Open Source software (universe) a Softrware restricted by copyright or legal issues (multiverse). Klikněte na Close a Reload. Následně z toho samého menu zvolte System, Administration, a Synaptic Package Manager.

V nově otevřeném okně Search zadejte příkaz chntpw, díky čemuž se zobrazí jméno tohoto programu v seznamu. Klikněte na něj a zvolte Mark for installation. Klikněte na Apply a počkejte, dokud nebude instalační proces dokončen. Nyní z horního menu vyberte Places a na pevném disku zvolte oddíl kde máte nainstalovány Windows. Jděte do adresáře Windows\system32\config a toto okno si nechte otevřené. Z horního menu vyberte Applications, Accessories, Terminal. Do příkazové řádky napište cd /media/ (za cd je opravdu mezera) a cestu do vašeho config adresáře (cd /media/windows/system32/config).

Zmáčkněte Enter. Nyní napište sudo chntpw -u logon SAM kde logon je jméno administrátorského účtu. Zmáčkněte Enter. Zmáčkněte číslo 1 a opět Enter. Na poslední otázku zmáčkněte y. Nakonec zvolte v horním menu tlačítko power a zapněte Windows. Administrátorský účet bude bez hesla.


Komentáře