Tip: Jak bezpečně vymazat obsah pevného disku - 6. díl

Software |

Poslední díl tohoto seriálu vám přiblíží program Parted Magic v souvislosti s bezpečným mazáním souborů na discích SSD.

Tip: Jak bezpečně vymazat obsah pevného disku - 6. díl
Přesvědčte se, zda jsou data na vašich starých pevných discích skutečně důsledně ukryta před zvědavýma očima ostatních uživatelů! Tento jednoduchý průvodce vám poradí, jak skutečně důkladně a hlavně nevratně vymazat obsah pevných disků.

 

1. díl - Úvod & Ještě než začnete

2. díl - Bezpečné mazání určitých souborů pomocí speciálního nástroje Eraser

3. dílBezpečné mazání dat na vyměnitelných USB flash discích

4. díl - Bezpečné mazání obsahu mechanických pevných disků pomocí nástroje DBAN

5. díl - Dokonalé smazání dat na hybridním disku či disku SSD pomocí příkazu Secure Erase

 

Dokonalé smazání dat na hybridním disku či disku SSD pomocí programu Parted Magic

Chcete-li pro bezpečné smazání obsahu disku použít program Parted Magic, musíte si nejprve stáhnout obraz ISO tohoto programu a vytvořit vypálením obrazu bootovatelný disk. Následně jeho prostřednictvím spusťte počítač a pak klepněte na tlačítko Start nacházející se v levém dolním rohu. Přesuňte se na položku System Tools a následně vyberte v nabídce, jež se vzápětí zobrazí, položku Erase Disk. Objeví se okno, které bude obsahovat řadu možností pro vymazání obsahu disku. Příkazy označené jako External fungují bez problémů zejména u klasických pevných disků – vám však doporučujeme vybrat možnost Internal: Secure Erase command writes zeroes to entire data area, která vám zajistí bezpečné smazání obsahu disku SSD. Klepněte na položku Continue, vyberte ze seznamu příslušný disk a stiskem tlačítka OK zahajte mazání dat.

Pokud vám nástroj Parted Magic zobrazí varování o tom, že váš disk nereaguje, pak se řiďte doporučením a uveďte počítač do režimu spánku, z něhož jej následně probuďte a poté nástroj spusťte znovu. Pokud se zobrazí dotaz, zda chcete spustit pokročilou variantu bezpečného mazání dat (Enhanced Secure Erase), pak odpovězte záporně – klasická varianta je totiž dobře vyzkoušená a spolehlivá.

Spusťte Parted Magic a pomocí něj bezpečně smažte data na discích


Jaký je váš názor?

V tomto seríálu jsme uvedli pouze několik málo nástrojů pro bezpečné mazání dat na discích. Jaký program máte v oblibě vy?Úvodní foto: © ludodesign - Fotolia.com

Komentáře