Tip: Jak bezpečně vymazat obsah pevného disku - 4. díl

Software |

V tomto díle na vás čeká odstraňování obsahu celého disku pomocí programu DBAN.

Tip: Jak bezpečně vymazat obsah pevného disku - 4. díl
Přesvědčte se, zda jsou data na vašich starých pevných discích skutečně důsledně ukryta před zvědavýma očima ostatních uživatelů! Tento jednoduchý průvodce vám poradí, jak skutečně důkladně a hlavně nevratně vymazat obsah pevných disků.

 

1. díl - Úvod & Ještě než začnete

2. díl - Bezpečné mazání určitých souborů pomocí speciálního nástroje Eraser

3. dílBezpečné mazání dat na vyměnitelných USB flash discích

 

Bezpečné mazání obsahu mechanických pevných disků pomocí nástroje DBAN

Stáhněte si program DBAN – časem prověřené řešení pro mazání obsahu pevných disků oblíbené spoustou uživatelů po celém světě i přesto, že se jedná o program, který již nebyl po celá léta aktualizovaný. Po stažení programu a vypálení obrazu ISO na optický disk vložte disk do počítače a počítač nastavte tak, aby se namísto z pevného disku spouštěl z optického disku. Pokud se chystáte mazat obsah pevného disku zapojeného v poli RAID, musíte svazek RAID zrušit a následně je třeba před vlastním mazáním dat každý disk nastavit do režimu JBOD.

Po spuštění programu DBAN uvidíte modrou obrazovku s bílým textem, kde si vyberete disk, který chcete vymazat a stiskem klávesy M zvolíte metodu mazání. My osobně jsme si oblíbili metodu DoD Short se třemi průchody, i když k dispozici jsou samozřejmě i metody s větším počtem průchodů. Samotnou operaci pak spustíte klávesou F10. V závislosti na vybrané metodě a velikosti disku může mazání dat trvat řádově hodiny nebo dokonce i několik dní.

Program DBAN

 

V následujícím, už pátem díle tohoto seriálu se seznámíte s problematikou bezpečného mazání dat na discích SSD a s příkazem Secure Erase.Úvodní foto: © Péter Mács - Fotolia.com

Komentáře