Souboj: Srovnáváme Operu a SeaMonkey

Software | 13.05.08

Konec dominance IE otevřel prostor pro alternativní prohlížeče jako např. Opera a SeaMonkey. Oba tyto produkty disponují velkou řadou možností a funkcí, ale jaká je jejich skutečná kvalita?

Úvod


Konec dominance IE otevřel prostor pro alternativní prohlížeče, kterými bezesporu jsou Opera a SeaMonkey. Oba tyto produkty disponují velkou řadou možností a funkcí. Jaká je tedy kvalita obou produktů?

Instalace

Opera i SeaMonkey disponují jak instalací pro Windows, tak i pro Linux. Příjemně nás překvapila také možnost v Gentoo instalovat oba produkty přímo z portage. Instalace není příliš složitá, a to jak u Seamonkey, tak u Opery. Dostupnost nových verzí lze považovat také za výbornou. Současná stabilní verze Opery nese označení 9.27, verze Seamonkey 1.1.9.Rozšiřitelnost

V tomto se oba prohlížeče zásadně liší. Opera sice obsahuje mnoho funkcí, ale rozšiřitelnost skrze doplňky rozhodně nedosahuje takových možností jako právě u SeaMonkey. Instalace pluginů u SeaMonkey je řešena přes webové rozhraní přímo na stránkách Mozilly, instalace pluginů do Opery se provádí přímou instalací odkazů do jejích složek. Ve Windows si Opera většinu pluginů najde sama, v Linuxu je situace ztížená tím, že nejsou vždy nainstalované pluginy správně nalezeny a nalinkovány. Zásadní rozdíl spočívá ovšem v licenci. Zatímco SeaMonkey je šířen jako open source, Opera je neplacený komerční produkt. To má ovšem také vliv na způsob vývoje rozšíření pro oba produkty. Opera má za sebou tým vývojářů placených za svou práci, pro SeaMonkey může vyvíjet pluginy doslova každý.

Mail

Opera i Seamonkey disponují integrovaným mailovým klientem. Klient opery M2 nedisponuje sice tolika možnostmi nastavení jako klient v SeaMonkey, ale jeho nastavení je zjednodušeno předdefinovanými možnostmi pro větší mailové servery. Možnosti nastavení bezpečnosti jsou v Opeře mnohem menší, podporuje pouze TSL, nikoliv SSL. Oba prohlížeče zvládají jak IMAP, tak i POP. Opera jde v tomhle směru cestou minimalizace a zjednodušení. Komunikace je řazena jednoduše a transparentně. SeaMonkey obsahuje mailového klienta se vším všudy. Teda řazení do složek, celkovou správu účtů.Komentáře