Sedm otázek a odpovědí k Windows 7

Software | 27.09.08

Nová verze Windows, známá pod označením Windows 7, má přijít na trh v roce 2010. PC World vám objasní vše, co již dnes o tomto operačním systému můžete vědět.

Pokud jde o téma Windows 7, společnost Microsoft drží vše pod pokličkou a zpod ní jenom pomalu prosakují první informace. Již v květnu tohoto roku vysvětlil člověk zodpovědný za Windows 7, Steven Sinofsky, že nechce, aby se opakovaly chyby ze série Vista a zároveň prý nechce předčasně učinit příliš mnoho slibů. Nicméně tak velké téma jako Windows 7 nelze utajit, což záhy poznal i Microsoft. Před několika týdny dostal tým stojící za Windows 7 svolení k tomu, aby vedl vlastní blog, kam bude zveřejňovat příslušné informace.
Tajnůstkaření kolem Windows 7 bude mít ale brzo utrum: Na konferencích „Professional Developers Conference (PDC)“, která poběží od 27. do 30. října, a „Windows Hardware Engineering Conference (WINHEC)“, jež se bude konat od 5. do 7. listopadu, má být prozrazeno mnoho faktů o Windows 7.

Nehledě na krycí jméno je dosud známo, že operační systém bude bazírovat na jádře Windows Vista. To by se ale mělo vyvarovat komplikací v kooperaci s jinými programy, které byly charakteristické pro Visty v období jejich začátků.

PC World posbíral fámy a informace, aby Vám před oběma konferencemi na konci října a začátku listopadu pomohl vykreslit obrázek toho, co od Windows 7 můžete čekat.Kdy přijde Beta-verze?

Vybraná skupina pro testování se v současnosti zabývá Pre-Beta-verzí jménem Milestone 3. Tato informace spatřila světlo světa začátkem tohoto týdne. Od té doby kolují na internetu screenshoty Windows 7.

První zveřejněná Beta-verze by mohla nosit označení Beta 1 a snad by měla být uvedena koncem tohoto roku. Také kolují fámy o tom, že Beta 1 by mohla být rozdávána na PDC a WinHEC zdarma. Tuto fáma nevylučuje ani další zvěst: Uživatelé PDC a WinHEC by mohli verzi Beta 1 obdržet v předstihu a podílet se na pozdějším veřejném odstartování Beta-fáze. Dávalo by to smysl, neboť v takovém případě by mohl Microsoft očekávat od Windows-profesionálů, mezi něž se uživatelé PDC a WinHEC řadí, jistý feedback.Kdy vyjde finální verze?

Nejvyšší vice-prezident firmy Microsoft, Bill Veghte, vysvětlil v červnu v dopise určeném pro firemní klientelu, že plány Microsoftu jsou vydat Windows 7 zhruba 3 roky po uveřejnění předchozího operačního systému Vista. Vista přišla na trh v lednu 2007. Ačkoliv Microsoft nechce, aby byla tato slova brána doslova, vycházejí experti z toho, že podle slov pana Veghta vyjdou Windows 7 na konci roku 2009. Bill Gates přišel letos v únoru s podobnými náznaky. Některé zprávy dokonce mluví o uvedení do prodeje již v červnu roku 2009.

Ze současného stádia vývoje by se dalo odhadnout, že by bylo nepravděpodobné, že „sedmičky“ vyjdou v červnu 2009. Nyní trochu pravděpodobnější scénář: Na konci roku 2009 obdrží firemní klientela Windows 7 k betatestům a začátkem roku 2010 bude následovat oficiální vpuštění do oběhu pro zákazníky. Microsoft by tím dodržel původně vytyčený cíl.Jakým tempem kráčí vývoj Windows 7?

Mnozí se ptají, jak dodržuje Microsoft svůj ambiciózní plán – přece jen, s Vistami to trvalo 5 let, než byly konečně odstartovány. Důvodem těchto otázek je samotný Steven Sinofsky, který stojí za vývojem Windows od roku 2006. Je známý svými odbornými plány, se kterými realizuje každých 18 měsíců novou verzi Microsoft Office. Windows 7 je pro Sinofskyho další velká.

Za Windows Vista byl zodpovědný Jim Allchin, který od začátku 90. let zodpovídal za všechny důležité komponenty klientských operačních systémů a také operačních systémů pro servery. S vydáním Windows Vist ale Allchin po 16 letech Microsoft opustil.Komentáře