Recenze: Xara Designer Pro X365

Software |

Německá softwarová Xara opravdu chrlí nové verze, tentokrát přichází s další verzí svého programu Designer. Jedná se o verzi Designer Pro X365. Číslovka znamená, že po celý rok bude firma uvolňovat nejrůznější updaty zdarma.

Recenze: Xara Designer Pro X365

Není ale jasné, jak to po těch 365 dnech dopadne, tedy jestli nám program zůstane bez dalších updatů nebo jestli nám zmizí stejně, jako je tomu s programy Adobe. Xara s rozhodnutím zatím váhá.

Xara

Hned od počátku je nutné konstatovat, že ve chválihodné snaze propojit komplexní program s pokud možno maximálně jednoduchým ovládáním se ani v nové verzi nic nestalo. Jako vždy, základem programu je vektorová grafika, ke které je přidána solidní fotoeditace, možnost designovat webové stránky a v podstatě jakékoliv tištěné stránky. Výtečné propojení jednotlivých složek, které ostatně u programu, který se dočkal již nejméně třinácti verzí, nijak nepřekvapí,nabízí kvalitní WYSISWYG pracovní plochu. Odpadá nějaké spouštění vedlejších aplikací, počítač se nenamáhá a software maká jako švýcarské hodinky.

Fotoeditace se dočkala řady novinek – připomenout je nutné hlavně 30 nových filtrů, možnost některé efekty přímo „namalovat“ na fotografii a ještě je potom dále upravovat, dvě nové linky Static a Smart nabídnou odlišné způsoby, jak si můžeme pohrát s umístěním snímků. Práce s textem byla sílou programu již dřív, dnes dostaneme nejen další symboly a fonty včetně 600 od Googlu, ale i firemní sbírku Font Awesome, takže si můžeme pohrát s více než 1 600 symboly. Animace, která se automaticky spouští ve chvíli, kdy se objekt posune na obrazovku, sice není žádnou novinkou, ale máme v ruce postatně větší nabídku. Minulá verze měla asi 40 animací, dnes jsme dostaly dalších 30. Objevily se i nové scrolling animace. Scrolling se dočkal parallaxových efektů, což je v podstatě pozadí, které se pohybuje pomaleji, když se blíží začátku stránky. Další novinky zahrnují jednoduchý pohyb, rotaci či změny rozměrů fotografií, nový efekt Cross Process (efekt odpovídající hraní s červeným, zeleným a modrým kanálem) a magnetické laso.

A aby nebyly všechny novinky jen pro fotoeditaci, příjemným a podle všeho uživatelý vyžádaným efektem je možnost toho, že nám vybraná fotografie nebo jiný objekt zůstane „viset“ na horní části monitoru i ve chvíli, kdy se stránkou posouváme níž a níž. Objevila se i možnost exportu a stahování bitmapů a souborů v PDF. Nabídka obchodních templátů narostla na 166, za to jsme si dříve museli připlatit.

Jediným problémem zůstává fakt, že stránka se stále ukládá ve firemním formátu, takže s jiným programem budeme mít u případné editace smůlu. Stejně tak neuděláme díru do světa ani ve chvíli, kdy si budeme chtít upravit webovku zhotovenou jiným programem.

Verdikt

Designer Pro X365 zůstává plnohodnotným a komplexním programem pro vektorovou grafiku a designování webových stránek. Novinky jsou zajímavé, ale majitele předchozí verze asi neoslní. Pro někoho může být rok doplňků zdarma dostatečným lákadlem. Pokud ale předchozí verzi nemáme, neuděláme s tímto softwarem rozhodně chybu.

 

Pro: Komplexní a rychlý program, nízká cena

Proti: Vlastní formát

Celkem: 85 procent

Výrobce: Xara

Cena: 299 USD (přes 7 tisíc korun)Úvodní foto: Xara

Komentáře