Recenze: Video Pro X3

Software |

Softwarová nabídka videoeditorů není v poslední době nijak závratná, a proto může být zajímavý pohled na vlajkovou loď německé společnosti Magix. Ta pod pořadovým číslem X3 nabízí svůj editor Video Pro.

Recenze: Video Pro X3Galerie


Hned na začátku je nutné poznamenat, že tento program cílí na profesionály nebo alespoň mimořádně zdatné amatéry. Na první pohled se ovládání jeví stejné jako v případě většiny podobných programů – probereme se staženými videoklipy, na časové lince si je srovnáme, vylepšíme obraz, doplníme zvuk, tu a tam přidáme nějaký ten profesionálně vypadající trik či efekt (vybírat můžeme z bohaté nabídky), vymyslíme chytlavou úvodní obrazovku a je hotovo.

Video Pro X3 ale míří dál a díky pestré nabídce triků a funkcí potěší i ostřílené profíky. Amatér totiž těžko využije například MultiCam editaci, při níž můžeme synchronizovat záznam až z devíti kamer (samozřejmě za předpokladu, že snímaly stejnou událost). Potěší i maskování, které lze použít pro libovolnou část obrazu, nebo čtyřbodové editování, jež zjednodušuje vkládání klipů do časové linky. Silnou stránku představuje také audioeditor (ostatně Magix má v nabídce kvalitních audioeditorů více než dost). Že jsou části programu kombinovatelné s programem Xara Designer Pro, to nijak nepřekvapí, neboť Magix Xaru vlastní. Video Pro X3 si ale porozumí i s Photoshopem. Pro vylepšení a úpravu šablon tak máme k dispozici kvalitní editory.

Oproti minulé verzi došlo k výraznému zrychlení. Vděčíme za něj především efektivnějšímu využívání GPU a chytřejšímu renderingu formátu AVCHD (renderují se pouze editovaná místa). Hlavní novinkou je ale plná podpora Stereo3D záznamu, a to při stahování, editování i exportování. Někdo sice může 3D považovat za zbytečnou hračku, ale v poslední době ji prostě neunikneme. Do jedoucího vlaku tak naskočila i firma Magix. Stáhnout si 3D obraz můžeme v mnoha formátech, editovat a exportovat pak lze rovněž dle libosti. Nabízí se i možnost exportu ve formě anaglyfu.

Změn doznalo také ovládání - od nového startovacího okna až po nové klávesnicové zkratky. Součástí software jsou i další programy: NewBlueFX (kombinace šesti doplňků s profesionálními efekty), proDAD Mercalli 2 (profesionální stabilizér obrazu) a proDAD VitaScene LE (nabídka 150 šablon). Mezi další novinky patří nastavení exportu pro MPEG-2-I nebo podpora videokamer DVCPRO50/DVCPROHD.

 

Verdikt:

Video Pro X3 je sofistikovaný a robustní nelineární videoeditační program, který je zaměřen na pokročilou veřejnost. Ovládání je však i na tolik komplexní dílko nečekaně přívětivé. Cena 399 eur sice není nejlevnější, ale konkurenční profesionální programy jsou ještě mnohem dražší. Více než 80 novinek nebo alespoň vylepšení pak mluví o pořádném skoku směrem kupředu.

 

Hodnocení: 90 %

Klady: Videoeditor, který uspokojí i profesionála

Zápory: Nic důležitého

 

Výrobce: Magix

Cena: 399,99 eur


Komentáře