Recenze: SpamFighter a SpywareFighter

Software | 09.10.10

Kolem počítačů není bezpečnosti nikdy dost, občas se dokonce zdá, že kdyby bylo kvalitě softwarů věnováno stejně času jako přípravě nejrůznějších cest, jak uškodit, měli bychom se s počítačem dobře.

Kolem počítačů není bezpečnosti nikdy dost, občas se dokonce zdá, že kdyby bylo kvalitě softwarů věnováno stejně času jako přípravě nejrůznějších cest, jak uškodit, měli bychom se s počítačem dobře. Proto se rozhodně vyplatí ochránit našeho digitálního miláčka pomocí virtuálního obalu z nejrůznějších bezpečnostních programů. Do naší testovací laboratoře se nedávno dostaly produkty relativně neznámé softwarové firmy z Dánska.

První možností je program SpywareFighter, který jak ostatně název napovídá, blokuje a odstraňuje spyware. Dočkal se již třetí verze a známku kvality může dodat i skutečnost, že firma patří mezi partnery Microsoftu v kategorii Gold Certified.

 

Dočkáme se všech klasických parametrů – manuálního a automatického spouštění, monitorování v reálném čase, heuristické analýzy, každodenního doplnění databáze či možnosti podezřelé soubory nemazat, ale uložit „pouze“ do karantény. Potěší možnost nastavení češtiny, skenování však bohužel výrazně zpomalí práci s počítačem a do rychlosti má daleko – po dvou hodinách jsme byli někde u 10%. Cena 29 dolarů (550 Kč) není naštěstí příliš vysoká, ale ani mimořádně nízká.

 

 

Druhým z nabízených softwarů je SpamFighter. Ten využívá tzv. „community-based defence“, což v podstatě znamená, že software využívá znalostí všech uživatelů. V praxi to funguje asi následovně – při instalaci se přihlásíme do firemní skupiny (nic není jednodušší, pouze poskytneme emailovou adresu a heslo), a program za nás odhaluje spam podle toho, jaké informace jednotliví členové komunity odeslali na firemní servery. A jelikož počet účastníků již přesáhl 7 miliónů, můžeme se spolehnout na to, že informací o spamujících stránkách a firmách je připraveno dost a dost. Samotná myšlenka samozřejmě není firemním pokladem, na podobném principu funguje antispamová ochrana emailů například u portálu Yahoo již několik let.

 

 

Výhodou je naprostá jednoduchost programu – ve všech emailových klientech si připraví vlastní adresář, do kterého podezřelé emaily spadnou. A potom je už na nás, jestli je přesuneme do bílého či černého adresáře. Informace odejde do „komunity“ a v případě, že dostatečný počet členů označí daný email jako spam, bude automaticky blokován pro všechny. Díky tomu, že varujeme před spamem milióny ostatních uživatelů, můžeme mít z takového úkonu i příjemný pocit.

Možností nastavení není mnoho, hlavní možnost samozřejmě spočívá v nastavení citlivosti. Při nastavení na „průměr“ se přesnost pohybuje kolem celkem slušných 90 procent. Počet falešně pozitivních emailů nepřesáhl 0.4 procenta. Oba programy jsou velice jednoduché a uživateli příznivě nakloněné. Cena pod třicet dolarů je výrazně vylepšena 50procentní slevou v případě, že si koupíme softwary oba.


Klady: Oba programy umí česky

Zápory: SpywareFighter je náročný na systémové prostředky

Hodnocení: 70%


Komentáře