Recenze: Photo & Graphic Designer 365

Software |

Anglická firma Xara, která již delší dobu kope v dresu společnosti Magix, nabízí nové verze svých programů s pravidelností monzumových dešťů. Tentokrát je na řadě software Photo & Graphic Designer, který se dočkal verze 365, což je nový trend, ve kterém firma slibuje, že po celý rok bude program automaticky vylepšovat.

Recenze: Photo & Graphic Designer 365Po roce si buď zaplatíme další rok, nebo si program ponecháme takový, jaký právě je. V podstatě se jedná spíše o marketingový trik, protože ve většině případů jsme nějaký ten upgrade během roku dostávali i dřív. 365 je tak vlastně novou verzí 12.

Photo & Graphic Designer se již před několika lety stal solidním fotoeditorem, druhou část programu potom představuje vektorová grafika. Tohle základní rozdělení zůstalo, celkem pochopitelně, zachováno i v této verzi.

Fotoeditor získal řadu novinek, mezi ně patří zejména jednoduší změny velikosti, tvaru nebo orientace fotografie, nové efekty zaměřené na vznik více dramatických fotogradií, lepší práci s transparencí, 25 předem nastavených filtrů, magnetické laso a opět výrazně vylepšené štětce, které oceníme především ve chvíli, kdy se pokusíme umělecky tvořit.

Práce s textem, která se v minulé verzi především zrychlila, je nyní skutečně působivá.

Novou je i podpora nejrůznějších nástrojů jako je třeba stylus využívaný Microsoftem pro jejich tablet Surface. Vedle vlastních programů i v jedenáctce dostaneme něco navíc. Jedná se o Photolooks 2, což je robustní plug-in, který nabízí mohutné nástroje pro manipulaci jak barev, tak i světla. Vedle plné stovky předem připravených nabídek můžeme pracovat i manuálně. Ještě celkem nedávno tento plug-in prodávala společnost Red Giant téměř za 200 dolarů.

Designová část programu získala lepší vkládání symbolů, pohodlnější prohlížeí katalogu grafických symbolů, jednodušší práci s objekty a změnu jejich tvarů a lepší import a export. Navíc databáze jednotlivých objektů a log je mnohem větší.

 

Verdikt

Celkově tedy dostaneme do ruky velice vyzrálý fotoeditor a robustní nástroj pro vektorovou grafiku. Program pracuje velice svižně, rozhraní je srozumitelné a cena pod 70 dolarů je za podobně kvalitní software vyslovená láce.

Pro: Bohatá nabídka aplikací, rychlost

Proti: Nic

Celkem: 85 procent

Výrobce: Xara

Cena: 69,99 USD (asi 1 660 Kč)Úvodní foto: Xara

Komentáře