Recenze: PDF Studio 2018

Software |

Bez formátu PDF si už počítačový život asi těžko představíme.Společnost Adobe kdysi vsadila na správného koně a posláním vlastní čtečky Adobe Reader do světa zdarma celou situaci jen a jen potvrdila. Ve chvíli, kdy ale potřebujeme s otevřeným dokumentem něco udělat, bude situace složitější.

Recenze: PDF Studio 2018Voleb je několik. První volbou je samozřejmě originální Acrobat, který umí prakticky všechno co můžeme potřebovat, ale cena připomíná rozpočet rozvojových zemí, což pro řadu uživatelů znamená červenou. A tak není divu, že se několik konkurenčních firem snaží nabízet alternativu.

Jednou z těchto možností je program PDF Studio Pro 2018, který nabízí relativně málo známá firma z americké Atlanty s neobvyklým názvem Qoppa Software. Tento software tradičně přichází ve dvou verzích, levnější verze Standard (89 dolarů) a jako dražší verze Pro (129 dolarů). Je sympatické, že již několik let se cena ani v jednom případě nezměnila. Pokud chceme se souborem dělat jen základní operace, Standard bude stačit, ale pro závažnější zásahy si budeme muset připlatit. Navíc funkce OCR najdeme d v drfažší verzi. Mezi další funkce, které najdeme jen v dražší verzi Pro je třeba možnost digitálně podepisovat soubory nebo soubory optimalizovat.

Software nabízí solidní kontrolu nad zásahy do existujících dokumentů, včetně možnosti OCR, která spolehlivě uchovává dokumenty v originálním formátu a nabídne konverzi písmen to textu, který můžeme libovolně prohledávat. S textem v PDF můžeme samozřejmě nejrůznějším způsobem pracovat. Do textu můžeme přidávat komentáře, grafické zdůrazňování, “připínat” poznámky, hlavičky i patičky, digitální podpis nebo vodotisk. Můžeme i různě přehazovat stránky. Tohle všechno ale PDF Studio umělo už dávno. Mezi hlavní novinky patří změněné rozhraní, které silně připomíná Word. Dále potom lepší práce s textem, podpora písmen Unicode, pozměněné rozhraní pro skenování, možnost výroby templátů a nové "razítka". Hlavní novinkou je ale výrazně zvýšená rychlost.

Verdikt

Celkově musíme konstatovat, že s novou verzí opět přichází solidně robustní program, který nám umožní prakticky jakoukoliv práci se soubory PDF. PDF Studio Pro 2018 Pro rozhodně nahradí Acrobat a ještě se nemusíme upsat krví na měsíční poplatky. Co jednou koupíme, to máme. Výhodou je i mnohem menší velikost programu, zatímco Acrobat zabere téměř 5 GB, PDF Studio asi 300 MB. Ne vždy lze u počítačových programů nabízejících levnou alternativu říci že není co řešit, ale u toho programu to lze.


Pro: Existuje jak pro Windows, tak i pro Mac a Linux

Proti: Nic

Celkem: 90 procent

Výrobce: Qoppa Software

Cena: od 89 USD (verze Standard)Úvodní foto: archiv redakce

Komentáře