Recenze: Opera 9.25

Software | 19.03.08

Na poli webových prohlížečů sice Opera neukrajuje zrovna největší část koláče, ale přesto patří k nejlepším, především díky mnohým užitečným prvkům.

Kromě velmi kvalitních schopností samotného prohlížeče internetových stránek nabízí Opera emailový klient, čtečku RSS, IRC klient, NNTP čtečku, BitTorrent klient, nástroje pro tvorbu webu, podporu uživatelských motivů vzhledu a také tzv. widgets. Obsahuje tedy téměř vše, na co pomyslíte, má však i pár svých much.
Pokud jde o samotné surfování, Opera poskytuje uživateli veškerý komfort. Spoustu věcí si může upravit podle libosti – otevírat a zavírat různé panely, měnit jejich vlastnosti. Mimo jiné lze jejich pomocí získáte přístup k záložkám, widgetům, poznámkám nebo historii.

Samozřejmostí je v Opeře podpora tabů. Jestliže najedete kurzorem nad některý z nich, zobrazí Opera miniaturní verzi stránky, kterou tab momentálně uchovává. Tab můžete tažením přesunout na jiné místo, nebo jej třeba přímo vložit mezi záložky. Několik tabů zároveň lze najednou uolžit (do tzv. session) a kdykoliv je znovu najednou otevřít. Jestliže Operu spustíte, otevře poslední použitou session.

Velmi užitečný je i vyhledávací panel vedle panelu adresy. I ten je možné nastavit a hledat tak snadno na vašich oblíbených vyhledávačích i jiných stránkách.

Nástroje pro webové vývojáře poskytují vyčerpávající informace o každém prvku stránky. Tvůrce tak má dobře pod kontrolou její výsledný vzhled.

Jedna z nejnovějších vymožeností Opery je Rychlá volba (Speed Dial). Kdykoliv otevřete nový tab, objeví se až 9 miniatur oblíbených stránek vašeho výběru, uspořádaných do mřížky. Jednoduchým kliknutím nebo klávesovou zkratkou se dostanete přímo na požadovanou stránku. Tuto dovednost má Opera od verze 8.5. Je sice jenom o malinko užitečnější než klasické záložky, avšak pro ty uživatele, kteří často procházejí stejné weby (například zprávy apod.), může být tento způsob praktičtější.Komentáře