Recenze: Malujeme s Akvisem

Software |

Ruská firma Akvis, která si založila obchodní plán na tom, že fotoeditační program rozdělí na jednotlivé aplikace, které bude prodávat zvlášť, dala na trh nové verze svých aplikací, které nám z fotografie slibují udělat obrázek.

Recenze: Malujeme s Akvisem

A jak je zvykem, nejedná se o jeden program, ale hned o celou sérii. Vybrali jsme si samostatné programy Sketch, OilPaint, AirBrush, Charcoal a Points. Všechny mají identické pracovní rozhraní, čímž si tvůrci ulehčují práci a uživatelé se zase nemusí nic učit.

Sketch 18

 

Jak číslo verze naznačuje, jedná se o jednu z nejpopulárnějších aplikací. V tomto případě si můžeme fotografii pozměnit na kresbu tužkou, vodovkami a uhlem. Tím posledně jmenovaným pak program leze do zelí samostatné aplikaci, což mi připadá poněkud podivné. Celá práce je jednoduchá – fotografii otevřeme, uprostřed se nám ukáže malé okno, ukazující, jak bude změna vypadat. S oknem můžeme libovolně hýbat, ale rozměry jsou neměnné. V pravo si můžeme nastavit některé parametry, především pak razanci úprav a nastává krok poslední – výběr z mnoha předem připravených rastrů. Jejich názvy nejsou zrovna inspirativní, ale naštěstí nám malé okénko ukazuje, jak to asi bude vypadat. S cenou 72 dolarů je z celé nabídky nejdražší.

OilPaint 5

 

Jak ostatně sám název připomíná, tato aplikace mění naše fotografie na olejomalbu. Pátá verze má novou sekci Frames nabízející řadu rámečků, má doplněnou nabídku typů olejomalby a podporuje displeje o rozlišení 4K a 5K. Funkce Cropping je posílena o možnost nastavit poměr stran a můžeme si při instalaci vybrat, na který drive se nám program bude instalovat. Stejně jako za ostatní aplikace, za OilPain zaplatíme 49 dolarů.

AirBrush 4

 

Jedná se o možnost bezdotykových úprav. Jako u předchozí aplikace, i tady je změn pomálu. Cropping a podpora 4K a 5K, k tomu nabídka Decoration s třemi efekty – Text (byl i u předchozí verze), Canvas a Frame. Můžeme tak měnit „materiál“ podkladu, přidat jeden z pěti nabízených rámečků a dílko doplnit vodoznakem. Rozšířila se i podpora nových typů formátu RAW.

Charcoal 2

 

Z pořadového čísla je jasné, že se jedná o celkem nový software, který nám pozmění fotografii na kresbu uhlem. Vedle výše uvedených změn je zde více předem nastavených typů kresby a výrazně posílen tisk vhodný pro tisk velkorozměrových plakátů

Points 2

Jedná se o techniku podobnou impresionismu. Druhá verze se opět dočkala změn relativně drobných a odpovídají těm uvedeným u ostatních programů.

Verdikt

Co říci celkově? Jednotlivé aplikace rozhodně fungují a díky sjednocenému rozhraní platí, že jak se naučíme pracovat s jednou aplikací, půjde nám to se všemi. Všechny zmíněné softwary navíc existují jak v samostatné verzi, tak i jako plug-in. Softwary pracují rychle a pokud nešlápneme na plyn až moc, můžeme se dočkat i celkem reálně odpovídajícím výsledkům. Zůstávají ale dva hlavní problémy – změn je pouze minimum a ještě k tomu některé budou použitelné jen pro minimum uživatelů. Druhým problémem zůstává cena, celkem zaplatíme 270 dolarů, co což u konkurence dostaneme plnohodnotný fotoeditor, který bude schopen většinu z nabízených funkcí zvládnout také. Akvis si toho je dobře vědom a proto kombinaci nabízí za výrazně sníženou cenu.

Pro: Rychlost, jednoduchost

Proti: Minimální změny, cena

Celkem: 70 procent

Výrobce: Akvis

Cena: 183 dolarů (4 440 Kč; kompletní balík)Úvodní foto: Akvis

Komentáře