Recenze: Coloriage 7

Software | 10.04.10

Program Coloriage ruské společnosti Akvis se dočkal již sedmé verze. Základní úlohou je vybarvovat černobílé fotografie, což lze dělat s jednoduchostí dětských omalovánek.

Coloriage 7


Program Coloriage ruské společnosti Akvis se dočkal již sedmé verze. Základní úlohou je vybarvovat černobílé fotografie, což lze dělat s jednoduchostí dětských omalovánek (ostatně Coloriage znamená ve francoužštině omalovánky). Dobarvovat lze hned dvěma způsoby – buď kolorovat jako za starých dob, nebo doplnit barvou jen do některé části fotografie. Coloriage ale zvládne i víc, v barevných fotografiích můžeme měnit barvy předmětů nebo třeba barvu obleku strýce Františka.

 

Sice nám bude chvilku trvat, než se s programem seznámíme, neboť rozhraní až marnotratně plýtvá prostorem a samotný program příliš intuitivní není, brzy ale ohalíme, jak na to a oceníme značnou automatizaci všech procesů. V sedmičce se objevila řada novinek, především možnost obtahovat vybrané oblasti nástrojem Tužka a možnost měnit několik barev najednou.

I když na první pohled bude tento software určený spíše portrétům, stejně spolehlivě můžeme pracovat s krajinou nebo se zátiším. Vedle samotné výměny barvy můžeme použít i některé z mnoha nabídnutých palet, jež jsou rozděleny nejen podle barev, ale také podle jednotlivých oblastí - takže zde najdeme třeba oblohu, cihly nebo hlínu. Tím se výsledek stává realističtějším, ale zároveň nám program nabízí vyšší stupeň tvůrčí činnosti či inspirace.

 

 

Program existuje jak ve verzi pro Windows, tak i pro Mac, přičemž v obou případech podporuje ty nejnovější, tj. Windows 7 a Snow Leopard, zároveň si můžeme vybrat mezi samostatným programem nebo formou plug-in.u Podle toho, co zvolíme, tak hluboko budeme muset sáhnout do peněženky – 69 dolarů pro samostatnou verzi (1400 Kč), 81 dolarů pro plug-in (1600 Kč). Přitom je však práce se samostatnou verzí příjemnější nežli v případě plug-inu, neboť nemusíme bojovat s vrstvami, bez čehož se u plug-inu neobejdeme.

Rozhodně se nejedná o program, bez kterého se v žádném případě neobejdeme. Na druhé straně ale platí, že každý, kdo to s fotoeditováním fotografií myslí vážně, možnosti nabízené programem Coloriage určitě uvítá.


Klady: Ideální nástroj pro dobarvování fotografií

Zápory: Vysoká cena

Hodnocení: 80%

Zapůjčil: www.akvis.com


Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.