Recenze: Ability Office Business 5.0

Software | 04.08.08

Ability Office Business není klasická bezplatná alternativa ke kancelářskému balíku od firmy Microsoft. Nicméně na to, jak levně lze tento software pořídit , jsou jeho charakteristiky velmi přitažlivé.

Ability Office dospěla do verze 5.0 a je nyní plně kompatibilní s operačním systémem Windows Vista. Její balík má navíc velikost pouhých 100 MB. Tento fakt je velmi působivý, pokud si uvědomíme, že Ability Office obsahuje velkou spoustu funkcí. Najdeme zde klon programu Word od Microsoftu – Write, tabulkový procesor Spreadsheet, program pro tvorbu databází, stejně tak jako aplikaci Presentation a program pro práci s mediálními soubory, jež se nazývá Photoalbum.


Ability Office Business také navíc obsahuje vektorový grafický editor Draw a aplikaci pro úpravu fotografií Photopaint, jež obsahuje práci s vrstvami a zhruba 90 filtrů, kterými můžeme měnit vzhled obrázků. Díky tomuto programu můžeme dělat nejrůznější jednoduché zásahy, jako je například odstranění červených očí, nebo další běžné úpravy. Nečekejme ovšem, že tato aplikace dokáže nahradit například Photoshop.Otevřete Write a uvidíte důvěrně známé prostředí. Textový procesor Write je plně kompatibilní se všemi verzemi aplikace Microsoft Word, kromě poslední verze 2007 a uživatelským prostředím se svému konkurentovi velmi podobá. Postranní rámy a panely nástrojů jsou rozmístěny tak, jak bychom je očekávali a obsahují všechny důležité funkce jako jsou například automatické opravy pravopisu a gramatiky. Další podstatná výhoda je možnost exportu do PDF nebo XPS (obdobný formát od společnosti Microsoft).

Write ukládá soubory defaultně do vlastního formátu AWW. Dokumenty můžeme také uložit ve standardech programu Microsoft Word (97, 2000, XP), textového souboru, RTF nebo HTML. Aplikace bohužel nepodporuje nejnovější formát společnosti Microsoft DOCX, ani standard Open Document ODT.

Úpravy textu jsou v uživatelském prostředí aplikace Ability Write velmi podobně řešené jako v předchozích verzích programu Microsoft Office a pro většinu uživatelů, kteří mají zkušenosti z aplikace Word, nebude problém rychle najít správnou funkci. Tento fakt platí pro většinu programů, napříč balíkem Ability Office Business.Například tabulkový procesor Ability Spreadsheed bude připadat uživatelům aplikace MS Excel velmi povědomý. Kompatibilita s konkurenčním programem je také velmi dobrá a znovu můžeme využít exportu do formátů PDF nebo XML. Spreadsheet obsahuje zhruba 250 funkcí a 25 přednastavených druhů nejrůznějších grafů.

Pokud je vaším hlavním pracovním nástrojem PowerPoint, možná jste někdy z práce s tímto programem rozčarováni. Nedá se říci, že aplikace Presentation je něco víc než adekvátní náhrada PowerPointu, nicméně v programu od společnosti Microsoft máte trochu víc tvůrčí svobody než v Ability Presentation.

Ability Office Business také obsahuje bezplatnou uživatelskou podporu prostřednictvím e-mailu. Menším nedostatkem je tak omezená nápověda dodávaná spolu se softwarovým balíkem. Stojí také za zmínku, že zakoupením Ability Office Business získáváte licenci pro instalaci na dva počítače.

Verdikt

Ability Office Business verze 5.0 je možné získat za cca. 1000 Kč a tím tento balík vyplňuje mezeru mezi kancelářskými balíky distribuovanými zdarma, jako je například OpenOffice a produktem společnosti Microsoft – Office 2007. Velkou výhodou je podobnost právě s produkty firmy Microsoft, což rozhodně ulehčí přechod mezi těmito programy. Ability Office Business je balík vhodný pro uživatele, jež potřebují jednoduše ovládaný a užitečný kancelářský software.

- - Ondřej Pilát, Matt Egan


Komentáře