Oprava poškozeného MBR a nefunkčního počítače -4.díl

Software |

Pokud budete mít v počítači poškozen hlavní zaváděcí záznam (Master Boot Record – MBR), pak se vám počítač nespustí. Naštěstí se dá tento záznam MBR poměrně snadno opravit.

Oprava poškozeného MBR a nefunkčního počítače -4.díl
Předcházející díl

 

Na počítači začíná odporným způsobem řádit zcela nový druh vyděračského softwaru (ransomwaru). Je naprosto zřejmé, že útočníci, kteří zašifrují vaše soubory na počítači a poté od vás chtějí peníze v bitcoinech, jsou doslova zavrženíhodní, v poslední době se však objevuje několik verzí ransomwaru, které v počítači s operačním systémem Windows přepisují hlavní zaváděcí záznam (Master Boot Record – MBR).

Další operace

I přesto, že problém s MBR se dá poměrně snadno opravit, je více než vhodné připravit se na nejhorší – pro případ, že by se problém objevil znovu.

Zřejmě tím největším preventivním opatřením, které můžete pro svůj počítač udělat z pohledu ochrany před vymazáním záznamu MBR a dalšími katastrofálními výpadky počítače a operačního systému je zálohování vašich osobních souborů. Nejedná se o nic jiného než o provádění denní zálohy na externí pevný disk nebo o používání programu třetí strany pro každodenní zálohování. Není ani od věci mít další zálohu mimo místo, kde máte umístěn počítač, tj. používat nějakou z online zálohovacích služeb, jako je třeba Backblaze, Carbon nebo CrashPlan.

Možná si také budete chtít vytvořit jednotku pro obnovení systému. Tato operace je možná o to důležitější v dnešní době Windows 10, kdy řada uživatelů tohoto operačního systému provedla upgrade na Windows 10 přes Internet a nemá tedy k dispozici instalační disk tohoto operačního systému. Pokud pak selže některá z metod automatické opravy operačního systému, pak budete muset použít právě jednotku pro obnovení systému, abyste mohli použít program Bootrec nebo některý z dalších nástrojů pro obnovu operačního systému.Úvodní foto: PCWorld.com

Komentáře