Návod: Jak si vytvořit vlastní Wikipedii...

Software | 11.03.08

Nejnovějším trendem, co se webu a podnikání týče, je wiki - jde o webové stránky, které mohou být editovány kolektivně jejich uživateli. Zaměřujeme se na kroky, které potřebujete projít k úspěšnému nastavení, spuštění a udržování vlastního wiki.

Nejnovějším módním heslem, co se webu a podnikání týče, je wiki. Webové stránky, které mohou být editovány kolektivně jejich uživateli umožňují podnikatelům šetřit čas strávený na různých projektech. Zaměřujeme se na kroky, které potřebujete projít k úspěšnému nastavení a spuštění vlastního wiki.

Na cestě k Webu 2.0 vznikla podivná záležitost: wiki. Firmy a podnikatelé se obracejí na wiki, aby ušetřili čas ve svých projektech, zůstali konkurenceschopní a zlepšili své postupy. Wiki označuje web, který může být editován a spoluvytvářen jeho uživateli. Nejznámějším příkladem je Wikipedia, encyklopedie s obrovským objemem dat.

www.wikipedia.org

Tento model sdílení dokumentů znamená, že wiki dokumenty mohou být upravovány kýmkoliv, kdo si je prohlíží, každý může přidávat nové věci a upravovat dosavadní. Zatímco firmy používají blogy k uvědomování svých lidí v rámci organizace o důležitých akcích a projektech, obchodní ředitelé, projektoví manažeři a top zaměstnanci začínají sledovat, jak jim interní wiki může pomoci zvýšit efektivitu, podpořit spolupráci a zjednodušit uživatelům získat informace o obchodních procesech, firemní politice, atd.

Předtím, než se rozhodnete vytvořit wiki, které vám pomůže zvládat váš další projekt, musíte projít důležité kroky nutné k jeho přípravě a spuštění v rámci celé společnosti. Musíte definovat účel vašeho wiki, vybrat správnou technologii a požádat o zpětnou vazbu od testovacích uživatelů. A až wiki rozjedete, musíte ho umět udržovat.Komentáře