Mozilla Firefox 3.0 – Recenze

Software | 21.06.08

Mozilla Firefox 3.0 je nejlepší internetový prohlížeč, jaký jsme kdy viděli. Pokud si přečtete naši recenzi, zjistíte jeho silné i slabé stránky a můžete se směrodatně rozhodnout, zda instalovat či nikoliv.

Úvod


Webový prohlížeč Mozilla Firefox začal určovat směr vývoje podobných aplikací již v době svého prvního vydání, v roce 2004. V té době bezkonkurenčně ovládal internet webový prohlížeč Internet Explorer a přiznejme si, že nebylo o co stát. Pokud jste neměli dost odvahy, potřebné k experimentování s jinými alternativními prohlížeči, jako je např. Opera, nezbylo vám skoro nic jiného, než se smířit s produktem Microsoftu.

Webový prohlížeč Firefox byl čerstvý vítr do plachet. Byl všechno, co nebyl Internet Explorer. Byl rychlý, bezpečný a podporoval řadu rozšíření a plug-inů.

V průběhu dalších let se kvalita mírně zhoršovala. Mozilla neustále přidávala do prohlížeče nové funkce, ovšem za cenu ztráty výkonu, stability a zvýšení paměťové náročnosti aplikace. Počáteční úspěch Firefoxu si však vynutil i zlepšení internetového prohlížeče od společnosti Microsoft. I v tuto dobu byl Firefox v porovnání s Explorerem stále ještě lepším prohlížečem. Rozdíl mezi dvěma hlavními konkurenty, však již nebyl příliš velký.

Příchod Firefoxu 3.0 vrací tento prohlížeč na absolutní vrchol dnešních možností.
Paměťové nároky

Jeden ze zásadních problémů předchozí verze Firefoxu byl způsob, jakým aplikace pracovala s operační pamětí. Čím déle jste měli prohlížeč otevřený a čím více stránek jste měli zobrazeno, tím více paměti si aplikace nárokovala. Výsledek byl pro většinu uživatelů dost nepříjemný, obzvlášť pro ty, kteří neměli dostatek potřebné operační paměti. Firefox výrazným způsobem zpomaloval chod systému a znepříjemňoval práci s počítačem.

S tímto problémem souvisela i nijak zvlášť oslnivá stabilita prohlížeče. Podle našich zkušeností s Firefoxem 2.x přicházelo kompletní zhroucení nebo zamrznutí aplikace průměrně jednou za dva dny.

Navíc, Firefox 2.0 držel v paměti plné velikosti obrazových souborů. Ve chvíli, kdy jste měli zobrazen Jpeg nebo jiný komprimovaný formát obrázku, Firefox měl v paměti uložen celý nekomprimovaný soubor a to dokonce i ve chvíli, kdy jste stránku neprohlíželi. Díky tomu, že 100 kB obrázek může mít nekomprimovanou velikost např. 1 MB, byla paměť zaplněna velmi rychle.

V nové verzi programátoři Mozilly tuto vadu opravili, nebo alespoň minimalizovali. Nyní, pokud nemáte obraz přímo zobrazen, je v paměti uchováván v originální komprimované velikosti.

Firefox 3.0 nyní také používá časová pravidla pro uchovávání souborů v paměti. Při jejich navrhování vývojáři uvažovali tak, že po uplynutí určitého časového úseku je výhodnější uspořit důležité místo v paměti odstraněním předcházející stránky a to i za cenu případného delšího nahrávání stránky po stisknutí tlačítka „Zpět“.
Výsledek je ten, že bez ohledu na jiná zlepšení je Firefox 3.0 rychlejší a stabilnější prohlížeč než jeho předchůdce. Testováním nové verze jsme zjistili, že Firefox 2.0.0.14 potřeboval v průměru o pět procent více paměti RAM na jeden otevřený panel prohlížeče ve srovnání s Firefoxem 3.0. Navíc jsme za celou dobu používání nové verze Firefoxu nezaznamenali jediné zamrznutí aplikace, přestože jsme se snažili provádět nachlup stejné operace, se kterými měla předchozí verze problémy.Komentáře