Microsoft uvolnil beta verzi XP módu pro Windows 7

Software | 06.05.09

Microsoft dodržel svůj slib a v úterý uvolnil beta verzi „XP módu“, doplňkové aplikace pro Windows 7, která umožní spouštět software určený pro Windows XP.

Beta verze XP módu k dispozici

 

Beta verze tzv. "XP módu" byla uvolněna jen pár hodin po dlouho očekávaném vypuštění Windows 7 Release Candidate, který je již více jak 24 hodin k dispozici široké veřejnosti. XP mód byl představen teprve před dvěma týdny jako aplikace vytvářející virtuální prostředí na základě technologie Virtual PC. Společně s tímto virtuálním prostředím bude dodávána i právoplatná licence pro Windows XP SP3.

XP mód totiž de facto vytvoří uvnitř Windows 7 virtuální počítač s Windows XP, avšak ke spouštění XP aplikací nebude potřeba nejprve spouštět zvlášť nějaký speciální program, jelikož požadovaná aplikace ze staršího operačního systému se spustí uživateli přímo jako jakákoli aplikace ve Windows 7. Zároveň bez zásahu uživatele poběží na počítači klient Microsoftu pro virtualizaci.

Pomyslnou nevýhodou může být to, že kvůli XP módu se výrazně zvýší hardwarové nároky na počítač, což může být pro některé zákazníky Microsoftu problém. To by měla ale vyvážit kompatibilita nového operačního systému s aplikacemi pro XP, což by měla být naopak markantní výhoda například oproti Windows Vista. XP mód bude dodáván samostatně a také jako součást Windows 7 Professional, Enterprise a Ultimate.

 


Komentáře