Microsoft uvádí Silverlight 2

Software | 15.10.08

Nová verze zdarma dostupné technologie Silverlight rozšiřuje podporu multimédií a možnosti využití otevřených vývojových nástrojů pro operační systémy Linux a Mac.

Microsoft dnes zpřístupnil novou verzi platformy Silverlight, jež představuje řešení pro tvorbu a distribuci multimediálních dynamických aplikací prostřednictvím webového prohlížeče. Silverlight 2 přináší celou řadu nových funkcí a nástrojů, které vývojářům a tvůrcům obsahu umožňují spolupracovat a nabízet uživatelům internetu zajímavější a bezpečnější aplikace. Microsoft také oznámil záměr rozšířit podporu open source komunity prostřednictvím pokročilých vývojových funkcí pro technologii Silverlight v integrovaném vývojovém prostředí Eclipse a uvolněním nové sady ovládacích prvků  Silverlight Control Pack (SCP) pod licencí Microsoft Permissive License (Ms-PL).


V České republice je jedním z největších projektů postavených na technologii Silverlight společný projekt BPA sport marketing a společnosti Telefónica O2 – TV.HOKEJ.CZ. Ten nabízí veřejnosti zdarma živé internetové přenosy ze zápasů O2 Extraligy. Příkladem použití ze zahraničí mohou být internetové přenosy z Olympijských her v Pekingu na NBCOlympics.com.

Silverlight 2 si mohou všichni zájemci stáhnout zdarma na stránce http://www.silverlight.cz. Zákazníci, kteří využívají stávající verzi technologie Silverlight, získají novou verzi automaticky.


Silverlight 2 přináší následující nové funkce:

Podpora technologie .NET Framework s Rich Base Class Library: kompatibilní část kompletního.NET Frameworku.

Výkonné ovládací prvky: v základním prostředí mají vývojáři k dispozici prvky DataGrid, ListBox, Slider, ScrollViewer, Calendar a mnoho dalších.

Podpora skinovatelnosti a šablon: usnadňuje uživatelskou úpravu vzhledu a ovládání aplikace.

Velké přiblížení (Deep Zoom): přináší interaktivitu při prohlížení obrazového materiálu ve vysokých rozlišeních.

Podpora síťových služeb: podpora REST, WS*/SOAP, POX, RSS, a standardních HTTP služeb pro integraci se stávající infrastrukturou.

Podpora .NET Framework Language: na rozdíl od jiných prostředí Silverlight 2 podporuje celou řadu programovacích jazyků včetně: Visual Basic, C#, JavaScript, IronPython a IronRuby. Vývojáři tak mohou využít své stávající znalosti a schopnosti pro vývoj Silverlight aplikací.

Ochrana obsahu: Silverlight DRM, založená na technologii PlayReady, poskytuje ochranu obsahu před zneužitím.

Vyšší škálovatelnost a podpora vkládání reklamy: nová verze zahrnuje podporu streamování a progresivního downloadu obsahu, vkládání reklam do šířeného obsahu a optimalizaci pro internetové vyhledávače

Fungující partnerský ekosystém: Celá řada partnerů, jako jsou společnosti ComponentOne, Infragistics a Telerik, nabízejí produkty, které rozšiřují možnosti vývojářů při tvorbě Silverlight aplikací ve vývojovém prostředí Visual Studio.

Podpora různých prohlížečů a operačních systémů: Silverlight funguje v operačních systémech Mac OS, Windows a Linux a ve všech nejrozšířenějších prohlížečích jako jsou Internet Explorer, Firefox a Safari.

Podrobné informace o změnách, které Silverlight 2 obsahuje, najdete v produktové dokumentaci Silverlight 2 na webové adrese http://www.microsoft.com/silverlight/ a také na komunitním webu http://silverlight.net.

- - Jan Mazal


Komentáře