Microsoft přidá na Nokie svůj Silverlight

Software | 06.03.08

Microsoft se snaží prosadit svou technologii Silverlight ohlášením strategických partnerství na výroční konferenci MIX 08. Mimo jiné byla oznámena dohoda například s Nokií o dodání uvedené technologie do mobilních telefonů.

Zabiják Adobe Flash míří na mobily


Vyvíjená technologie Silverlight funguje jako multiplatformní plug-in umožňující vytvářet multimediální obsah a RIA (rich internet applications) a spouštět jej z prostředí prohlížeče. Jak Microsoft oznámil, v počátcích velkého útoku na pozice konkurenční technologie Adobe Flash spolupracuje s Nokií na uvedení Silverlightu do bezdrátových zařízení.

Nejbližší nasazení Silverlightu v mobilních telefonech plánuje Nokia již na konci tohoto roku, a to nejprve v produktech osazených systémem Series 60, později i Series 40. V plánu je integrace i do platformy Windows Mobile, kterou hodlá Nokia začít nasazovat i do svých přístrojů, jako je tomu například u Sony Ericssonů a HTC.

Silverlight, jehož první verze vyšla loni v září, je dostupný pro Windows, Linux i Mac. Jeho verzi 2.0 (původně označenou jako 1.1) můžeme očekávat velmi brzy. Microsoft dělá vše pro to, aby se Silverlight stal běžnou součástí světa komunikačních technologií. Nasazuje jej na své weby k publikování multimediálního obsahu, například na MLB.com je Silverlight hlavním nástrojem pro přehrávání videa. Dalším tahem je spolupráce s AOL, jež plánuje nasazení Silverlightu pro svůj webmail.

- - Jaroslav Fibichr


Komentáře