Jak používat Chocolatey, pomocníka pro instalaci aplikací - 4.díl

Software |

Jak by se vám líbilo, kdyby za vás veškerou tu monotónní práci s instalací, aktualizací či odebíráním aplikací v počítači udělal někdo jiný? Představujeme pomocníka, který tyto činnosti perfektně zvládá.

Jak používat Chocolatey, pomocníka pro instalaci aplikací - 4.díl
Převážná většina uživatelů nevěnuje příliš pozornosti způsobu, jakým se do jejich počítačů instalují nejrůznější aplikace. Není ani divu, když jsou po léta doslova „trénováni“ k tomu, aby vyhledali internetovou stránku, z ní si stáhli soubor EXE či MSI a poté v průvodci instalací klepali na tlačítka Další a Dokončit.

Tento případ instalací aplikací je sice velmi jednoduchý, ale někdy dost časově náročný, protože vyžaduje vaši přítomnost.

Chceme vám proto v tomto seriálu představit velmi slibný projekt s názvem Chocolatey, který instalaci aplikací na počítač usnadňuje, protože vám umožní provést jejich instalaci, aniž byste museli procházet nespočetným množstvím oken.

 

Předchozí díl

 

Instalace více programů

V rámci jedné relace Chocolatey se dá více programů nainstalovat dvěma způsoby. První způsob spočívá v tom, že na příkazový řádek zadáte více argumentů. Pokud například chcete instalovat VLC, GIMP a Firefox, pak napište příkaz:

Cinst vlc gimp Firefox

Pokud ale chcete instalovat opravdu hodně programů v jedné dávce, pak bude lepší, když si vytvoříte dokument XML, kterému dáte příponu.config a který naformátujete podle následujícího vzoru:

Kód

Tato základní struktura dokumentu může obsahovat libovolné množství aplikací a navíc v tomto dokumentu můžete použít i alternativní zdroje instalačních souborů, než které doporučuje komunita Chocolatey. Podrobnější návod pro vytváření souboru pro několikanásobnou instalaci programů najdete na webu developerFusion.

Odinstalování a aktualizace

Aktualizace instalovaných programů je přes Chocolatey také velmi jednoduchá. Stačí, když do příkazového řádku v režimu správce zadáte příkaz cup [název programu]. Například aktualizaci programu DosBox provedete příkazem:

cup dosbox

Příkazem cup all můžete aktualizovat všechny nainstalované programy. Pokud váš balíček používá jiný zdroj než ten, který je uveden v balíčkovacím vláknu Chocolatey, pak můžete napsat:

cup [název balíčku] –source [source URL]

Odinstalování balíčku se provádí poněkud jinak. Pokud bychom použili předchozí příkaz, odinstalování programu DosBox se provede příkazem:

choco uninstall dosbox

Pokračování


Úvodní foto: (c) vege - Fotolia.com

Komentáře