Jak bezpečně nakupovat online

Software | 20.03.08

S rozvojem internetového obchodování roste i nový druh hrozby s ním spjatý. Polovina všech útoků prostřednictvím zneužití kreditních karet je vedena bez jejich přítomnosti.

Jak bezpečně nakupovat online

Před pár lety jsme on-line nakupování obdivovali pro úžasné pohodlí, které nabízelo. V dnešní době se však stává věcí stejně samozřejmou, jako je nakupování v kamenném obchodě. Kdejaký místní krám už má i svou elektronickou verzi.


Zdroj obrázku: www.rssapplied.com

S rozvojem internetového obchodování ale roste i nový druh hrozby s ním spjatý. Polovina všech útoků prostřednictvím zneužití kreditních karet je vedena bez její přítomnosti. Útočník tak získává důležitá data o kartě buď pomocí čtecího zařízení, nebo napadením a prohledáním vašeho koše apod. Potom může začít utrácet na váš účet.

Dalším nebezpečím je tzv. phishing. Podvodný email je nejdříve zaslán do schránky potenciální oběti. Ta žije v domnění, že se pomocí odkazu dostala na stránky opravdového internetového obchodu, ve skutečnosti však naletěla na trik a pomocí falešného formuláře svěří detaily o své kreditní kartě podvodníkovi.

Jak se tedy podobným útokům bránit? Nastíníme několik zásad, kterými byste se měli řídit. Důležité však je používat zdravý rozum a udržovat si trochu podezíravosti. Pokles důvěry může vyvolat například samotný vzhled stránky, časté a okaté pobídky k placení nebo ceny až příliš výhodné na to, aby za ně skutečně bylo možné dostat opravdové zboží. Pozor si dejte i na detaily, jako třeba způsob, jak k vám budou předměty nákupu doručeny, nebo vyřizování reklamací. Stejné zásady je dodržovat i v případě, že nakupujete něco přes email.

Také pokud nakupujete přes internetové aukce jako eBay nebo české Aukro, dobře se vždy o šem ujistěte, než vznesete svou nabídku. Nikdy není na škodu si přečíst pravidla nebo FAQ.

Následuje výčet bezpečnostní nastavení prohlížeče, které je dobré při on-line nákupech dodržovat.Komentáře