Gentoo Linux pro začátečníky

Software | 03.06.07

Chcete Linux? Můžete se rozhodnout třeba pro Gentoo. Dozvíte se kde jej získat, jak jej nainstalovat a pokud si z jakéhokoliv důvodu chcete ponechat i Windows, nic vám nebrání. Tak proč to nezkusit?

Proč Gentoo Linux?


První linuxoví nadšenci, používající tento systém na domácích stanicích, byli přilákáni zejména proto, že nabízel oproti Windows 95 o něco větší rychlost, stabilitu, a také svobodu a kontrolu nad vlastním počítačem, vyplývající z celkové koncepce GNU licence. Od rodícího se operačního systému tehdy nikdo nepožadoval uhlazené grafické rozhraní nebo nativní porty komerčních her - nicméně pár úspěšných pokusů dokázalo, že jde i to. Zdálo se, že systém Linux čeká i na desktopech zářná budoucnost.

Když jsem se před dvěma roky definitivně rozhodl opustit platformu Windows, obrátil jsem pozornost právě k Linuxu, avšak po vyzkoušení několika distribucí nastoupilo silné rozčarování. Namísto kompilace ze zdrojových kódů se logicky ujaly vlády balíčkovací systémy - jenže předem zkompilovaná aplikace pro určitou architekturu vás (logicky) připraví o řadu původních výhod Linuxu. Balíčky jsou navíc mezi distribucemi, a často i mezi různými verzemi jedné distribuce, nekompatibilní. Na instalačním CD, resp. v hlavních depozitářích obsažené, a tudíž aktualizované a podporované balíčky, zdaleka nepokrývají všechen potřebný software. Aplikace pro správu balíčků bývá sice v grafice, ale neporadí si se všemi závislostmi. Poslední distribuce, kterou jsem zkoušel, byla znatelně pomalejší než Windows XP - ještě, že je nabízena i v "profesionální", komerční verzi. Tohle rozhodně nebylo to, co jsem od Linuxu očekával. Nicméně pak jsem vyzkoušel Gentoo.

Gentoo nemá žádné prekompilované balíčky. Balíčkovací systém Portage obsahuje zdrojové kódy, které se zkompilují na vašem počítači. Jediné, co musíte, je nastavit správně jeho architekturu a USE proměnné, což jsou vlastně jakési parametry kompilace - například když chcete, aby aplikace podporovala KDE, přidáte prostě KDE do USE proměnných. Je jen jeden strom Portage a je jen jedno Gentoo - žádné oficiální, neoficiální či úplně obskurní depozitáře pro různé stabilní či nestabilní verze. Je v podstatě jedno, jestli použijete aktuální nebo starší instalační cd - vše je na síti. Toto je jediné podstatné omezení Gentoo - potřebujete rychlé a spolehlivé připojení. Celá krása je v tom, že jakmile máte všechno nastavené (ano, začínajícímu uživateli to dá dost práce), vystačíte s jediným příkazem emerge "název aplikace". Přehled a popis všech aplikací najdete na http://www.gentoo.org/, tamtéž je i výborně zpracovaná uživatelská příručka - i v češtině.

No a pak můžete se svým desktopem to, co mnoha distribucím činí problémy - prostě pracovat. Potřebujete dnes večer sestříhat video a opatřit ho titulky? Pokud si uživatel Windows musí zakoupit komerční software, uživatel Linuxové distribuce je oproti tomu často nucen hledat balíček s vhodnou aplikací po všech čertech, případně "ručně" kompilovat ze zdrojových kódů. A pokud narazí na chyby v závislostech, může mít postaráno o "zábavu" na dlouhou dobu - nebo žít s tím, že jeho počítač na to či ono nestačí. S Gentoo si zjistíte, že pro práci s videem potřebujete Avidemux - takže prostě jako superuživatel zadáte emerge avidemux, a je to. Po kompilaci se zobrazí výstup, srozumitelný běžnému uživateli, který uvádí kde jsou konfigurační soubory, data, co je ještě třeba nastavit (je-li to třeba) a konečně jakým příkazem se aplikace spouští. Zároveň se objeví příslušná spouštěcí ikona v panelu grafického prostředí.

Je však férové upozornit, že daní za tyto možnosti je komplikovaná instalace. Až do nedávna probíhala výhradně z příkazové řádky. Od verze 2006 je k dispozici i installer - a i když ve verzi 2007 doznal pár změn k lepšímu, stále není zdaleka intuitivní, a co hůř, ani prostý různých chyb a jeho chování je někdy minimálně "nepředpokládatelné". Je to určitě škoda - nepokládám Gentoo Linux za distribuci výhradně pro profesionály. Jeho hlavní výhody jsou podle mě dvě: rychlost a jednoduchost správy softwaru. Proto se hodí i na méně výkonné desktopy a pro uživatele, kteří potřebují maximálně využívat své PC, ale nemají čas zabývat se hledáním, stahováním, instalací a konfigurací různých aplikací. Nějaký čas strávený instalací za to určitě stojí - a proto je tu i tento návod.

Gentoo Linux získáte, jak se na Linux sluší a patří, zcela zdarma. Jděte na stránky www.gentoo.org, a zvolte položku Get Gentoo! Z nabídky různýchu .iso obrazů instalačních médií vás pravděpodobně zajímá Gentoo 2007.0 LiveCD pro architekturu i686.

Jste úplný linuxový začátečník? Stáhněte si kromě Gentoo také výbornou distribuci Knoppix (http://www.knoppix.org/). Knoppix je linux, který po nabootování z cd (nebo dvd) nabízí funkční grafický desktop KDE a stovky různých aplikací. Knoppix je asi nejsnadnější cesta, jak si Linux nezávazně "osahat", jak zjistit co je to v Linuxu konzole, jaké jsou alternativy windowsovských aplikací, atd. Knopix navíc obsahuje nástroje pro práci s diskem, které se nám možná hodí.

Pokud totiž chcete mít na počítači zároveň Gentoo i Windows, musíte provést několik kroků navíc. Ještě před instalací je třeba změnit velikost NTFS oddílu. Nejsnadnější způsob využívající open source software je tento: nejprve je vhodné provést ve Windows defragmentaci, třeba i několikrát za sebou. Pak nabootujeme z CD Knoppixu a spustíme QTparted (je v tradičním windows-like menu v položce "system"), což je aplikace která umí s diskem všechno možné. Nám stačí zmenšit NTFS oddíl, který pravděpodobně zabírá většinu disku. Pro Gentoo vyhradíme minimálně 15, lépe však 20 giga.

Instalace z LiveCDPo nabootování z LiveCD se objeví základní grafické prostředí Gnome s několika aplikacemi. Není jich bohužel tolik jako v Knoppixu, ale stačí. Nás zajímá hlavně ikona "Gentoo Linux Installer (GTK+)", která spustí instalátor, a webový prohlížeč Mozilla Firefox, pomocí kterého získáme přístup k informacím, které se mohou při instalaci hodit.

adresy:

http://wraith.iglu.cz/usl/usl.html - úvod do systému linux
http://www.kosek.cz/lenka/linux/index.html - linux pro úplné začátečníky
http://www.gentoo.org - domovské stránky projektu, instalační příručka
http://gentoo-wiki.com - Gentoo Wikipedie
http://www.abclinuxu.cz/forum/dir/49648 - diskusní fórum Gentoo na abclinuxu.cz
http://forums.gentoo.cz/index.php - csGLUG, čili Gentoo Linux Users GroupKomentáře