CorelDRAW Graphics Suite X4: Moderní veterán

Software | 19.05.08

Koncem ledna roku 2008, dva roky po uvedení grafického balíku CorelDRAW Graphics Suite X3, se mezi grafiky, designéry a další kreativce dostává nová verze s přídomkem X4.

CorelDRAW X4: První dotek


Od klepnutí na zástupce CorelDRAW X4 až po zobrazení hlavního okna programu uplyne přibližně 20 sekund, což není právě krátká spouštěcí doba. Jak jsme si testováním ověřili, ona dvacetisekundová prodleva se výrazně nemění ani při použití editoru na nejnovějších počítačích. Objektivně ovšem dodejme, že přímý konkurent CorelDRAW X4, produkt Illustrator CS3 od firmy Adobe, potřebuje ke svému startu zpravidla o celých deset vteřin více.

Po spuštění programu nás přivítá zbrusu nová uvítací stránka. Ačkoliv… spíše než o uvítací stránce bychom měli mluvit o důmyslně navrženém průvodci, který má podobu virtuální knihy se záložkami, jimiž smíme listovat.

Díky průvodci můžeme začít rychle pracovat (záložka Quick Start), nebo se můžeme seznámit s novinkami ve verzi X4 (What´s New). Na dosah ruky se nacházejí vzdělávací nástroje (Learning Tools), jejichž nabídka je nebývale štědrá: kromě speciálního DVD s prakticky orientovanými videotutoriály vedenými stylem krok za krokem je nám nablízku také CorelTUTOR s pohotovými radami a tipy. Veliké uznání mezi začínajícími i ostřílenými grafickými návrháři získá soubor ukázkových postupů od na slovo vzatých odborníků – v sekci Insights from the experts jsou připraveny PDF materiály, v nichž se dočteme, jak využít nové schopnosti editoru CorelDRAW X4 v zájmu přípravy profesionálních grafických výstupů. Zajímavá je rovněž malá virtuální galerie (Gallery), ve které nám průvodce umožní shlédnout a pokochat se někdy konzervativními, jindy zase přímo avantgardními díly malířů a návrhářů všech směrů a škol. Prostřednictvím poslední záložky (Updates) se spojíme s celosvětovou grafickou komunitou a také se můžeme přihlásit k odběru specializovaného grafického zpravodaje Graphics By Design.
CorelDRAW X4: Inovace na prvním místě

Poté, co založíme nový dokument, nám ihned dojde, že kanadští tvůrci nelhali, když říkali, že jejich nové dílo je plně optimalizováno pro systém Windows Vista. Grafické rozhraní se přímo třpytí přesně podle směrnic daných vizuálním týmem společnosti Microsoft. Pravda, ve Windows XP není tato magická záře tak oslňující, ovšem přesto je bezprostřední dojem z grafického rozhraní mnohem pozitivnější, zejména ve srovnání s tím, na co jsme byli dosud zvyklí. Je dokonce docela dobře možné, že uživatelé starších verzí se budou zprvu cítit malinko ztraceni. CorelDRAW X4 je ale nenechá na holičkách: v nabídce Help se nachází volba, díky níž nařídíme, aby nám editor barevně zvýrazňoval položky nabídek a tlačítka panelů nástrojů, která byla do programu zapracována počínaje určitou verzí produktu. Kupříkladu majitelé verze 9.0 objeví zcela jistě nejvíce novinek, ovšem pěkná porce vylepšení je připravena rovněž pro uživatele předcházející verze X3.

Jestliže rádi pracujete s dokumentovými šablonami, pak budete z možností CorelDRAW X4 vskutku nadšeni. Desítky šablon jsou v zájmu rychlého přístupu a efektivní správy kategorizovány do přehledně členěných skupin. Pomocí šablon můžeme zhotovovat propagační a marketingové materiály, vizitky, inzeráty, katalogy, loga, certifikáty, pohlednice a mnohá další skvostná díla. Každý uživatel si může vytvářet také vlastní dokumentové šablony, které posléze zařadí do své osobní kreativní sbírky. Šablony lze vyhledávat podle jména, kategorie, klíčových slov nebo speciálních příznaků, zcela podle norem rychlého přístupu k informacím. Zdokonalené vyhledávání souborů asociovaných s programem CorelDRAW X4 je v plné symbióze s vyhledávacím strojem systému Windows Vista, takže k požadovaným dokumentům se dostaneme odkudkoliv. Konvencím systému Vista jsou přizpůsobeny rovněž grafické miniatury dokumentů uložených v souborech s příponou .cdr. Ty se zobrazují správně, ať už jde o jedno- či vícestránkové dokumenty. Navíc, jelikož i miniatury jsou tvořeny vektory, nebrání se změně velikosti, samozřejmě při zachování vysoké zobrazovací kvality.
Související články
Komentáře