CorelDRAW Graphics Suite X4: Moderní veterán

Software | 19.05.08

Koncem ledna roku 2008, dva roky po uvedení grafického balíku CorelDRAW Graphics Suite X3, se mezi grafiky, designéry a další kreativce dostává nová verze s přídomkem X4.

CorelDRAW Graphics Suite X4: Moderní veteránKanadská společnost Corel Corporation je ve světě proslulá výrobou grafických nástrojů pro vytváření a úpravu vektorových a rastrových počítačových obrazů. Koncem ledna roku 2008, dva roky po uvedení grafického balíku CorelDRAW Graphics Suite X3, se mezi grafiky, designéry a kreativce dostává nová verze s přídomkem X4.Ohlédneme-li se do minulosti, zjistíme, že plány na vytvoření vektorového grafického programu se datují na konec osmdesátých a začátek devadesátých let 20. století. CorelDRAW coby vektorový editor byl prvně uveden ještě s 16bitovým systémem Windows 3.1. Jak plynul čas, CorelDRAW se vypracoval mezi samotnou špičku grafických aplikací pro manipulaci s vektorovými obrazy. Program si dovedl získat uživatele příjemným grafickým rozhraním, množstvím užitečných funkcí a hrstkou vysoce inovativních rysů. Později se k vektorově orientovanému editoru přidal rastrový procesor s názvem Corel PHOTO-PAINT, jenž disponoval sadou náčiní pro realizaci základních i pokročilých grafických transformací s rastrovými daty. Tato „velká dvojka“ se stala permanentním jádrem grafického studia, jemuž sekundovaly chytré pomůcky jako Corel TRACE pro vektorizaci rastrových předloh, nebo Corel CAPTURE pro snímání obrazovek. Ačkoliv ne každé vydání této grafické kolekce sklidilo u uživatelů bouřlivé ovace, Corel se vydal cestou inkrementálních inovací, což je strategie, která se jednoduše musí vyplatit. Nyní máme před sebou „iks čtyřku“ a jsme zvědaví, jak si v pořadí již čtrnáctá verze grafické sady povede v současném konkurenčním boji.

Instalace a obsah balení

Instalace produktu CorelDRAW Graphics Suite X4 byla kompletně přepracována, přičemž se razantně zlepšila její přehlednost a grafická kvalita. Hlavní instalační proces trvá přibližně deset minut. Nejprve se dekomprimují instalační soubory, načež se uživateli představí v pastelových barvách vyvedený průvodce, jenž byl vytvořen s citem pro pohodlné ovládání. Pravdou je, že můžeme velice snadno vybírat programové rysy, které si přejeme instalovat. Ve skutečnosti smíme pečlivě konfigurovat veškerý obsah budoucí instalace grafické kolekce. Po samotné instalaci máme možnost grafické studio zaregistrovat, čímž získáme další výhody. Výborně, zatím to jde!
Když instalátor splní své poslání, zjistíme, že grafický balík je pevně postaven na starých známých programech CorelDRAW a Corel PHOTO-PAINT. Poněkud stranou zůstává Corel CAPTURE. Dřívější vektorizační pomůcku Corel TRACE zde již jako samostatnou aplikaci nenalezneme – byla přejmenována na Corel PowerTRACE a jako taková se stala nedílnou součástí vektorového editoru CorelDRAW X4. Pečlivým průzkumem objevíme zdroje elektronické dokumentace, které přicházejí ve formátu PDF. Z celkem čtyř příruček oprávněně vyčnívá více než pětisetstránková kniha v roli uživatelského průvodce. Další publikace se věnuje programování a automatizaci činností pomocí jazyka VBA (Visual Basic for Applications). Jazyk VBA možná znáte z kancelářských aplikací Microsoft Office a pracovat s ním můžete také v CorelDRAW X4.
Související články
Komentáře