Co všechno nám chybí ve Windows... 3. díl

Software | 16.06.08

Některé z funkcí, které se vyskytují v různých operačních systémech, ve Windows XP ani Vista nenajdeme. Přinášíme 17 vynikajících doplňků, které by si Microsoft měl koupit, vypůjčit nebo ukrást.

Pokračujeme náš přehled z prvního a druhého dílu.

10. „Kostka“ na plochu

Dostupné pro: Linux, PC-BSD

Některé z našich oblíbených prvků operačních systémů nejsou ani tak praktické, jako spíše efektní. Vezměte si například Compiz Desktop Effects pro Linux. Netvrdíme, že činnosti jako přetváření vaší plochy na rotující kostku, malování ohně přes obrazovku, či vytváření dešťových kapek padajících přes plochu mají nějaký zásadní význam pro vaše podnikání a práci. Nicméně to vůbec neznamená, že tyto prvky nemáme rádi.

Společně s vydáním verze Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon v říjnu 2007 se efekty plochy staly standardní součástí této linuxové distribuce. Uživatelé Ubuntu s podporovanou grafickou kartou mohou podle libosti točit svými kostkami, třást svými okny i provádět spoustu dalších srandiček.

Závistiví uživatelé Windows se dožadovali podobných funkcí, a odpověděla jim firma Otaku Software. Jejich verze pro Windows je ovšem o něco skromnější než ta linuxová. Program DeskSpace vám umožní přetransformovat vaši plochu na kostku stejně, jako je tomu u Linuxu. Můžete si pohrát s úrovní průhlednosti, rychlostí rotace, zrcadlovými efekty, a můžete dokonce přesunovat okna aplikací z jedné strany kostky na druhou. Ale to je asi tak vše, co program nabízí. A narozdíl od linuxového Compizu, který je zdarma, si za něj po dvou týdnech budete muset zaplatit 20 dolarů. Pokud se ovšem spokojíte se starší verzí programu, hledejte Yodm3d, tak se totiž jmenoval předchůdce Deskspace od stejné společnosti. A za ten už platit nemusíte.
Související články
Komentáře