Co všechno nám chybí ve Windows... 2. díl

Software | 31.05.08

Některé z funkcí, které se vyskytují v různých operačních systémech, ve Windows XP ani Vista nenajdeme. Přinášíme 17 vynikajících doplňků, které by si Microsoft měl koupit, vypůjčit nebo ukrást.

Pokračujeme náš přehled z prvního dílu.

5. Stroj času

Dostupné pro: Mac

Zálohovací utilita Time Machine od Apple je jedním z nejlepších prvků nabízených v Leopardu. S její pomocí je zálohování souborů na externí disk neuvěřitelně jednoduché. A co je ještě lepší, umožní vám rychle získat zpět starší verzi vašeho zálohovaného souboru, takže můžete napravit všechny vaše osudové chyby.


Windows XP, a většina verzí Windows Vista takovou službu nenabízejí. Jistě, mají vestavěnou utilitu pro zálohování, ale jednoduchost ovládání se s Time Machine vůbec nedá srovnat, a navíc – nezískáte zpět ztracené verze vašich důležitých souborů. Nicméně tři verze Vista (Ultimate, Business a Enterprise) obsahují nástroj zvaný Shadow Copy, který vám umožní zachránit starší verze vašich souborů pravým klinutím na soubor a klinutím na „Obnovit předchozí verzi“ v kontextovém menu.

Co ví pouze pár vyvolených je fakt, že levnější verze systému Vista (jako Home Basic a Home Premium) si taktéž zálohují potřebná data pro Shadow Copy – pouze vám k těmto datům neumožní přístup. Na tohle ovšem existuje freeware program Shadow Explorer, který tyto data umožňuje získat, a nechá vás vrátit se v čase zpět, a to k dřívějším verzím jakéhokoliv souboru na vašem disku, a to bez nutnosti drahého upgrade systému, který jinak vůbec nepotřebujete.Komentáře