První patch pro Windows 7 opravuje "MP3 chybu"

Software | 15.01.09

Dnes ráno vydal Microsoft první veřejnou záplatu pro Windows 7 beta. Opravuje hlavně vážný problém s MP3 a také méně závažné potíže s multimediálními programy.

Konkrétně patch opravuje problém s nežádoucí úpravou MP3 souborů, kdy několik sekund záznamu na začátku je v důsledku chyby nenávratně odstraněno. To obnáší i automatické operace, například změna obrázku alba nebo úprava MP3 tagů, tedy informací uložených přímo v hudebních souborech. Problém se přitom týká všech programů schopných provádět popsané či obdobné operace.

Microsoft se k tomu vyjadřuje diplomaticky: „Pokaždé, když jsou upravována metadata v MP3 souboru, který již v hlavičce obsahuje větší množství metadat, nějaká část zvuku na začátku se může permanentně ztratit... Až několik sekund záznamu... Použití libovolné aplikace pro přidání velkého obrázku alba k existujícím MP3 souborům může také způsobit ztrátu dat. Konkrétně to zapříčiní jakékoli informace, které zvětší velikost hlavičky souboru nad 16 kb.“

Dosavadní doporučení Microsoftu k tomuto problému znělo, aby lidé před nainstalováním Windows 7 zálohovali všechny MP3 soubory a u těch na disku nastavili „read-only“ atribut, tedy pouze pro čtení. Dále bylo vhodné vypnout automatickou aktualizaci metadat ve Windows Media Playeru. Vedle toho jsou opraveny rovněž menší problémy ve Windows Media Ceter a DVR nahrávání.

Některé chyby však zůstaly neopraveny, například bezpečnostní díra v souborovém systému Server Message Block (SMB) pro Windows 7 beta. Místo toho se záplaty dočkaly ostatní operační systémy Windows, tedy 2000, XP, Vista, Server 2003/2008. V reakci na to Microsoft říká, že v beta verzi Windows 7 bude pomocí jednorázových záplat nadála opravovat jen skutečně kritické chyby. Komplexní řešení SMB chyby bude až záležitostí další veřejné beta verze Windows 7.

Patch můžete stáhnout zde.


Komentáře