6 důvodů, proč je Linux na PC lepší, než Windows

Software | 08.05.09

Když byl před nedávnem publikován článek o šesti důvodech, proč je PC lepší než Mac, ztožnili jeho autoři pojmy PC a Windows. Ale co svět otevřeného softwaru a Linux? Někdy vám může nabídnout ještě lepší služby.

6 Důvodů, proč je Linux na PC lepší, než WindowsV současné době probíhající módní vlna pořizování počítačů Apple je částečně způsobena tím, že kalifornské společnosti se podařilo vstoupit do světa spotřební elektroniky, a to v masové míře se svými přehrávači iPod a telefony iPhone. V nedávném textu publikovaném na tomto webu jste se mohli dočíst o šesti důvodech, proč je PC lepší, než Mac https://pcworld.cz/hardware/6-duvodu-proc-je-pc-lepsi-nez-mac-7201.


GNU/Linux (používejme zkrácené označení Linux) je operační systém, který je dodnes označován za platformu pro odborníky a nadšence. Není tomu tak. I když počítače s „tučňákem“ nemohou systémy Windows nahradit vždy, v mnoha případech se jim to daří velmi efektivně. Podívejme se na jednu specifickou sféru Linuxu, totiž Desktopový Linux (jako referenční použijme distribuci Ubuntu www.ubuntu.cz) stejným prismatem, jakým zde již bylo nahlíženo na vztah PC (Windows) a počítačů Mac. Proč bychom si tedy měli vybrat Linux?

1. Rychlý a garantovaný vývoj


Systém Ubuntu je vyvíjen v desktopovém prostředí ve dvou paralelně existujících řadách. Každého půl roku spatří světlo světa krátkodobá varianta (aktuální verze 9.04, tzn. vydaná v dubnu 2009). S delšími časovými prodlevami pak vychází tzv. LTS verze, které jsou podstatně déle podporovány. Každý si tak může vybrat mezi tím, zda ve svém systému preferuje nejmodernější technologie, nebo naopak dlouhou dobu životnosti. Na Windows obdobná volba neexistuje s výjimkou používání betaverzí, které jednak nejsou určeny běžným uživatelům a jednak nejsou vhodné pro běžnou práci. Vývoj systému je přitom garantován společností Canonical, Ubuntu tedy není produktem amatérů, nebo nadšenců.

2. Plně integrovaný systém


Ubuntu není pouze operačním systémem. Jeho součástí je kancelářský balík, základní komunikační a pracovní nástroje. Nelze přitom zapomenout na online repozitáře, z nichž je možné instalovat další software, a to jak otevřený, tak proprietární. Operační systém však již v základu obsahuje funkcionalitu, nezbytnou pro základní použití ve firmě či v domácnosti bez nutnosti dokupovat, případně instalovat další komponenty. Možnosti instalace a řízení softwaru je přitom možné administrovat a v případě centrálně spravovaných prostředí již od okamžiku instalace stanovit, které funkce mají mít uživatelé k dispozici a které nikoliv.

3. Bezpečí a ochrana


Bylo by v současnosti lhaním tvrdit, že Linux nezná viry. Existuje jich však pro něj podstatně méně, než pro Windows. Systém je navržen tak, že je obtížnější do něj zanést škodlivý kód. Základní instalace standardně obsahuje firewall, avšak antivirový software není potřeba instalovat. Data uživatelů jsou uložena v oddělených profilech, systém je obtížnější napadnout cíleným útokem. O aktualizace se stará systém, který inovované komponenty doplňuje průběžně podle potřeby a nikoli v pevně daných intervalech.

4. Jednoduchý systém


Z hlediska koncového uživatele, jehož aktivity se omezují na používání několika programů, je Ubuntu Linux zcela na úrovně Microsoft Windows v aktuální verzi, a to jak funkčně, tak i po vizuální stránce. Desktopové prostředí Gnome  nabízí vizuálně konzistentní a snadno použitelné funkce pro práci se soubory, fotografiemi, filmy, elektronickou poštou a PIM, Instant Messaging a mnoho dalších činností. Graficky akcelerovaný desktop přesahuje současné možnosti Windows Aero při nižších hardwarových nárocích, čímž činí systém přitažlivějším. Pro pokročilé uživatele jsou k dispozici jiné grafické systémy (KDE čtvrté generace, XFace atd.), které možnosti použití a nastavení umocňují.

5. Legálně a zadarmo


Ubuntu je zcela zadarmo, pokud nepožadujete placenou technickou podporu. Zdarma si můžete také nechat domů poslat CD s instalací systému http://shipit.ubuntu.com, ačkoli počítejte s několikatýdenní dodací lhůtou. Zdarma jsou aktualizace po dobu životnosti systému (liší se podle typu viz první bod) a zdarma je jeho upgrade na novější verzi, který probíhá prostřednictvím online systému zcela automaticky.


V ceně, dá-li se to takto nazvat, dostanete již zmíněné množství programů a přístup k mnoha dalším. Znalosti uživatele, který chce systém pouze používat o jeho technologii mohou být minimální, nároky na  administrátora a člověka, který se o systém stará a instaluje jej, jsou srovnatelné s Windows. V případě problémů je k dispozici komunitní, nebo placená technická podpora.

6. Je to sexy


Počítače Mac si namnoze kupují lidé, kteří se chtějí od ostatních odlišovat. Za kombinaci krásného hardware a krásného OS X platí nejen s PC nesrovnatelně vysokou cenu finanční, ale také ztrátou řady možností, které byly rozvinuty v původním článku. Ubuntu Linux (ale také ostatní specializované desktopové distribuce, za nimiž stojí stabilní firmy a organizace) nabízí možnost odlišit se při zachování hardwarové i softwarové diverzity, mnoha dalších výhod PC a oproti světu Windows ještě ušetřit. Je ovšem otázkou, jak moc sexy chcete být.


Komentáře