Zabezpečte si svoji bezdrátovou síť - nejlepší utility

Ostatní | 15.12.08

Následující utility, které jsou většinou dostupné zdarma, urychlí vyhledání hotspotů a umožní vám používat je co nejbezpečněji. Nástroje v tomto článku pomohou i provozovatelům hotspotů.

Sada těch nejlepších utilit pro bezdrátové sítě


Bezdrátový přístup k internetu je ve své podstatě velmi praktická a často finančně daleko vhodnější alternativa k (většinou) dražším alternativám typu GPRS či UMTS. Přesto často člověk neví, kde se nějaký vhodný přístupový bod vůbec nachází. Nicméně ani používání otevřených Access Pointů není bez nebezpečí.
V tomto článku vám představíme řadu většinou zdarma dostupných utilit, které vám pomohou vyhledat bezdrátové přístupové body, poté je optimálně využít a bezpečně pracovat i v cizích sítích. Pro provozovatele bezdrátových sítí tu máme několik nástrojů, jež jim kupříkladu pošlou varování, pokud se objeví v okolí nějaký nový Access Point, nebo správci v podobě přehledných map zprostředkují představu o výkonu bezdrátových sítí.

Airdefense Personal Lite

Do cizích bezdrátových sítí by se bez speciálních zabezpečovacích mechanismů neměl člověk vůbec připojovat, a to ani tehdy, pokud jsou nakonfigurovány pro otevřený přístup. Teoreticky by se mohlo jednat i o hotspoty, které by se pokoušely z připojených počítačů získat osobní data, sledovaly by veškerý tok dat z těchto počítačů nebo dokonce zkoušely do připojených zařízení nainstalovat keyloggery či jiný malware. A to nehovoříme o možnosti, že by na váš počítač mohli zaútočit přímo ostatní uživatelé bezdrátové sítě.

Pomoc vám v tomto směru nabízí utilita Airdefense Personal Lite, která je pro soukromé použití zdarma. V této verzi je víceméně určena pouze pro vyhodnocování, nicméně několik zajímavých funkcí zde přece jen najdeme. Program zkoumá existující bezdrátové sítě, varuje před potenciálními riziky, mimo jiné před phishingem nebo náhlými výkyvy v síle signálu a navrhuje uživateli, jak se má v dané situaci zachovat.

Cena: zdarma
Operační systém: Windows XP
Funkce: Kontrola zabezpečení bezdrátové sítě
Download: ZDE

AirSnare

Freewarový program AirSnare obsahuje celou řadu nástrojů pro sledování bezdrátových sítí. Při prvním spuštění zobrazí všechny na počítači nalezené bezdrátové síťové adaptéry. Ty pak dokáže nastavit do režimu vyhledávání. Pokud program nalezne signál bezdrátové sítě, pokusí se načíst MAC adresu všech zařízení v síti. Tu pak porovná se seznamem již známých MAC adres (Friendly MAC Addresses). Mezi známé adresy lze zařadit všechny MAC adresy vám známých zařízení. Neznámá MAC adresa se naopak vyhodnotí jako pokus o vniknutí do systému neboli jako bezpečnostní riziko a zařadí se do nepřátelských MAC adres (Unfriendly MAC addresses).

AirSnaire dokáže varovat i vzdálené správce – třeba v okamžiku, kdy se v síti objeví nějaká nová MAC adresa. Slouží k tomu modul AirMail. V jeho nastavení lze zadat název serveru SMTP a libovolné množství příjemců. Sami si můžete upravit i jméno odesílatele, předmět zprávy i její text. Možnost Server Wait programu říká, kolik sekund má mezi odesíláním jednotlivých zpráv čekat.

Cena: zdarma
Operační systém: Windows XP
Funkce: Vyhledávání neznámých a potenciálně nebezpečných bezdrátových zařízení
Download: ZDE

Intel Wireless LAN Identification Utility

Vlastníte notebook s podporou technologie Intel Centrino a chcete zjistit, jakou čipovou sadu WLAN máte zabudovanou? Stačí použít tuto utilitu a za chvíli máte potřebnou informaci k dispozici.

Po spuštění souboru EXE vám program sám vypíše přesný popis typu čipové sady. Níže uvedený odkaz vás přesune na internetové stránky Intelu s nejnovějšími ovladači.

Cena: zdarma
Operační systém: Windows 98, ME, 2000, XP, 2003
Funkce: Identifikace čipové sady Intelu
Download: ZDEKomentáře