Ubisoft promluvil o DirectX 10.1

Ostatní | 01.06.08

Společnost Ubisoft se rozhodla promluvit s novináři o rozhraní DirectX 10.1. Je to reakce na kauzu nedávno vydané hry Assassin's Creed, která podporovala DirectX 10.1 a Ubisoft její podporu v patchi odstranil.

"Problém" byl v tom, že hra Assassin's Creed běhala na grafických kartách ATI Radeon HD3XX0 od AMD rychleji než na GeForce. Při podrobném testovaní se zjistilo, že za zrychlení může právě podpora DirectX 10.1, kterou karty společnosti nVidia neumějí. Začalo se proto zjišťovat, zda je DirectX 10.1 opravdu tak dobrý.

V tom přišla náhle společnost Ubisoft s tím, že pro hru vyvíjí patch 1.02, který DirectX 10.1 deaktivuje, a zůstane pouze podpora DirectX 10. To se také stalo a karty ATI Radeon přišly o část výkonu. Ale proč? Proč vydal Ubisoft patch, kde DirectX 10.1 deaktivoval?

Oficiální stanovisko Ubisoftu je po rozhovoru jasné: DirectX 10.1 prý způsobovala nestabilitu a objevovaly se i problémy s vyhlazováním hran. Proto Ubisoft DirectX 10.1 deaktivoval místo toho, aby uvedené bugy raději opravil, a Radeony HD3XX0 měly vyšší počet fps. Divné, že?

Proto se už pár dní spekuluje, co za problémem opravdu stojí. Na mysl připadá například, že se do problému vložila nVidia. Assassin's Creed je totiž součástí programu TWIMTBP, kdy nVidia podporuje vývojáře, aby hra bez problémů běžela na kartách nVidie. Že by si nVidia jednoduše vypnutí DirectX 10.1 zaplatila?

- - Tomáš Šulc


Komentáře