Telefon Google konečně dorazil

Ostatní | 24.09.08

Dlouhou dobu se spekulovalo o mobilním telefonu s operačním systémem Google Android a dnes konečně došlo k jeho veřejnému představení. Učinila tak firma T-mobile, která ho bude v USA nabízet pod označením G1.

Google se v posledních letech pouští do stále více projektů, nedávno to byl i vlastní internetový prohlížeč. Tím nejnovějším je chytrý mobilní telefon Dream, který vyrábí společnost HTC, známá i svými vlastními chytrými telefony, software dodává Google.

Dnes ho na tiskové konferenci představil americký T-mobile, který ho bude nabízet pod označením T-mobile G1. Není jisté, zda ho budou prodávat i jiní operátoři, popřípadě zda se bude nabízet s logem HTC či Google.

G1 je telefon s vysouvatelnou pětiřádkovou klávesnicí a má dotykovou obrazovku s rozlišením 480 x 320 (HVGA), což je při velikosti displeje s úhlopříčkou 3,2“ rozumné řešení, dobrý kompromis mezi dnes obvyklým 320 x 240 (QVGA) a high-end 640 x 480 (VGA).

Softwarovou výbavou je open-source operační systém Google Android s linuxovým jádrem. Samozřejmou výbavou je webový prohlížeč, mapy, poštovní klient s podporu POP3 a IMAP a další aplikace související s aktivitami Google, tedy i přímý přístup na YouTube a Flickr.

Google Android je operační systém nedávno uvolnění i pro jiné chytré telefony a Google počítá s tím, že co nevidět ho programátorská komunita zásobí velkým množstvím programů nabízených zdarma i za úplatu.

Podporovány jsou datové sítě třetí generace (3G), integrovaný je i GPS modul. Data lze ukládat i na microSD paměťovou kartu.

Fotoaparát má rozlišení 3 megapixely, o jeho kvalitě však nevíme bližší informace. Pokud má stejnou citlivost jako například HTC Kaiser (TyTN II), tak nebude moc o co stát. Kdyby HTC dávalo do svých výrobků stejně kvalitní kamery jako například Sony Ericsson, bylo by to mnohem lepší. Nemilou informací ovšem je, že fotoaparát zřejmě nemá automatické zaostřování a neumí nahrávat video.

Hodnocení vzhledu je otázkou subjektivní, mně osobně na první pohled G1 příliš neučaroval a provedení mi připadá poněkud „plastové“, nicméně při praktickém používání by to mohlo být jiné. G1 bude nabízen v černé a bílé variantě.

Rozměry telefony jsou 117 x 55 x 16mm a hmotnost 159 g, což odpovídá integraci vysouvatelné klávesnice. Nic pro milovníky malých a tenkých přístrojů.

T-mobile bude telefon prodávat zatím jen v USA za 179 amerických dolarů (~3 000 korun) s dvouletou smlouvou s měsíční úhradou 25 dolarů (~420 korun) za neomezené datové přenosy, respektive 35 dolarů, když chcete mít zdarma i neomezeně SMS (~580 korun). To rozhodně nezní špatně. Kdy se G1 oficiálně dostane i za oceán do Evropy, to zatím není známo.

- - Alexandr Radecký


Komentáře