Sony uvádí projektor pro domácí kino BRAVIA VPL-VW200 SXRD

Ostatní | 11.10.07

Sony představuje na českém trhu nový Full HD projektor pro domácí použití. Projektor se jmenuje BRAVIA VPL-VW200 SXRD a má nabízet vysokou frekvenci 100 Hz, režim 1080p a kvalitní optiku Carl Zeiss.

Novou vlajkovou lodí Sony se stává v oblasti projektorů zařízení BRAVIA VPL-VW200. Podle Sony se jedná o projektor, který v sobě kombinuje to nejlepší ze tří dřívějších modelů. Konkrétně z projektorů VPL-VW60, VPL-VW100 a QUALIA 004. Mimoto se tvůrci inspirovali i u nejmodernějších LCD televizorů BRAVIA. Výsledkem křížení by měl být nový a výjimečně kvalitní projektor pro domácí kino BRAVIA VPL-VW200 SXRD.


VPL-VW200 využívá nejnovější technologii high frame rate Sony SXRD (Silicon X-tal Reflective Display) panelů. Technologie by měla zajistit co možná nejlepší zobrazení 1080p v plném HD rozlišení (Full HD). Pro co nejlepší obraz byl také vybrán objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar.

Technologie nazvaná „Motionflow Dark Frame Insertion“ má za úkol zvyšovat snímkování projekce na dvojnásobek, tedy konkrétně na 100 Hz. Výsledkem by měl být plynulý obraz bez chvění a nepřirozeného škubání. Zpracování signálu je samozřejmě plně digitální a provádí se s pomocí technologie, kterou Sony označuje jako BRAVIA ENGINE PRO. Ta má za úkol zlepšovat i dynamiku barev a celkově upravovat obraz, aby byl co možná nejlepší pro sledování. Konkrétně se jedná o algoritmy, vyvinuté speciálně firmou Sony pro videosignál.

SXRD technologie byla původně vyvinuta pro kinematografické promítací systémy. SXRD panely nové generace, použité v přístroji VPL-VW200, mohou zpracovat až 100 snímků za sekundu. SXRD nabízí plné rozlišení 1920 x 1080 bodů, které vyžaduje standard Full HD. Pixely o velikosti 7µm s rozestupy pouhých 0,35µm vytváří obraz viditelného mřížkování („screen door effect“), který může být problémem u jiných projekčních systémů. Doba odezvy by měla být 2,5ms, což má umožňovat velmi plynulý pohyb. Pro projektor se používají jednotky SXRD odděleně – tedy pro každou barevnou složku R, G a B zvlášť.

Objektiv má zoom 1,8x, takže ze vzdálenosti 2,5 m může vyplnit celou 80palcovou obrazovku - tedy projekční plátno.

S technologií Sony Advanced Iris 2 je projektor VPL-VW200 schopen dosáhnout vysokého kontrastního poměru až 35 000:1. Systém Advanced Iris 2 funguje tak, že automaticky reaguje na celkový jas každé scény a nastavuje clonu tak, aby bylo možné dosáhnout co možná nejlepších výsledků.

Projektor VPL-VW200 je vybaven 400W xenonovou lampou, která má nabízet velmi čisté světlo. Konečné nastavení barev spočívá na uživateli, a to díky vlastnosti Real Colour Processing (zpracování reálných barev). Projektor VPL-VW200 je rovněž vybaven softwarem Image Director 3.0 pro jemné gama nastavení pomocí PC přes RS232C rozhraní.

Projektor disponuje světelným výkonem 800 ANSI lm, což je na dnešní dobu nízká hodnota. Pro plnohodnotnou projekci je proto nutné velmi kvalitní zatemnění.

Model VPL-VW200 bude na českém trhu k dispozici v průběhu října. Předpokládaná cena je až nepříjemně vysoká: 340 000,- KčKomentáře