Sony Ericsson T650i

Ostatní | 11.09.07

Podaří se tomuto designovému modelu navázat na úspěch legendární T610? I když jde o dobře vypadající a vybavený model, budete to mít v tvrdé konkurenci velmi těžké.

Léta čekání se vyplatila
Nebudeme si nic nalhávat. Sony Ericssonu se na začátku moc nedařilo. Jediný telefon s tímto logem na počátku byl T68i, který byl ovšem „jen“ Ericssonem T68m s jiným logem. Dlouho tento výrobce zápolil sám se sebou a hledal se. Některé telefony byly zajímavé, jiné méně. To, co Sony Ericsson vyneslo z propasti byl legendární model T610 a později T630. Tyto dva telefony vynesly (zejména však T610) Sony Ericssonu velké povědomí a také zisky. Řada T ovšem prakticky na 5 let zmizela z trhu. Nicméně dlouhé čekání se vyplatilo a nástupce je na světě. Pokud znáte předchozí model, jistě uvidíte společné geny. Stejně jako T610, je i T650 rozdělena na dvě části.

Sony Ericsson T610 byl zajímavý, technologiemi „nabušený“ telefon na svou dobu. Nejinak je tomu také u T650i. Na novince však Sony Ericsson zapracoval výrazně zejména na poli designu a T650i představuje jako designovou lahůdku. Měli jsme možnost zúčastnit se oficiálního představení v Miláně, kde Sony Ericsson skupině novinářů z celé Evropy tento telefon netradičně představil.Desing a zpracování
Začněme tedy toliko jmenovaným designem a samotným zpracováním telefonu. Jak jsem již předeslal, bylo navázáno na rozdělení těla telefonu na dvě části. Spodní část je plastová, horní pak z kartáčované oceli. Telefonu to propůjčuje nejen punc exklusivity, ale také vyšší odolnost. Velkou pochvalu zaslouží rozměry telefonu, kde největším plusem je tloušťka 12,5 mm! Není tak problém telefon umístit i do těsných džín. Nicméně i celkově jsou rozměry a hmotnost nejsou vůbec špatné - 104 x 46 x 12.5 mm při váze 95 g.

Telefon disponuje systémovým konektorem na levém boku, stejně jako například K550i. Toho je využíváno ve speciálním příslušenstvím.

V balení tak naleznete speciální stojánek určený pro nabíjení mobilního telefonu. Stačí do něj telefon usadit a je na očích. Stojánek i přes svojí nevelkou hmotnost stojí na stole díky speciálnímu materiálu na spodní straně a drží jako přibitý. Celkově se nemohu rozhodnout, jestli je umístění systémového konektoru na boku telefonu výhodou či nikoliv. Pokud např. připojíte headset, telefon se „divně“ drží v ruce. Nicméně možná jsem jen zvyklý na typické řešení a je to otázkou času.

Displej – nejen lepší barvy
Displej je jednou z věcí, na které lze „pět ódy“. Slovy faktů - 1.9“ TFT displej 240 x 320 pixelů s 262 tisíci barev. Pokud srovnáme displej T650i např. s K800i, je vidět věrnější podání barev a hlavně, černá je černá. Rovněž je lepší podsvícení, které na okrajích displeje neprosvítá – je tedy rovnoměrné. Fyzické rozměry displeje jsou o trochu větší než samotného LCD panelu. To vyvolává optický klam a displej tak sám působí většími rozměry. Potěšila mě i výborná čitelnost na přímém slunečním světle, která se často nevidí. Navíc o optimální zobrazení se stará senzor, které podle světelných podmínek nastavuje podsvícení. Oproti starším modelům pracuje o poznání rychleji.

Velkou pochvalu zaslouží ovšem i samotné sklíčko displeje. U většiny mobilů na trhu není sklíčko de facto sklíčkem. Jedná se o plastové „cosi“. Plasty jsou samozřejmě minimálně odolné proti škrábancům a displeje podle toho vypadají. Ve světě hodinek je běžné používání minerálních nebo safírových sklíček, které nabízejí lepší odolnost. Sony Ericsson T650i vsadil na minerální sklo, které nabízí vyšší odolnost než běžné sklo (které v mobilech ale také nenajdeme). Pokud můžeme soudit dle hodinek, je reálná šance, že při rozumném zacházení nebudete mít na displeji ani škrábanec. Kéž by každý nový mobil byl vybaven „alespoň“ minerálním sklíčkem!Komentáře