Šedá zóna: Pirátství nám upadá

Ostatní | 19.07.07

To, čeho se vydavatel vždy před vydáním obával, se stalo skutečností. Již včera se na výměnných sítích objevily pirátské kopie posledního dílu Harryho Pottera - Harry Potter and the Deathly Hallows.

Tentokrát se ovšem nejedná, jak by se „slušelo“ na „správnou“ pirátskou kopii, o textový dokument, který by vznikl naskenováním knihy pořádným skenerem a následným zpracováním OCR softwarem, případně uniknutím materiálů připravených k sazbě... V tomto případě jde o fotografie všech stránek knihy ve formátu JPEG. Ovšem provedení této "loupeže" je naprosto otřesné a jen fanatický zastánce ochrany autorských práv bude tvrdit, že byla způsobena nenapravitelná škoda. Tedy možná ano, ale spíše sítnicím nedočkavých fanoušků H.P. Je to zřejmé i z toho, že se tentokrát příliš hlasitě neozval ani nakladatel s obvyklými požadavky na „okamžitou exekuci“ zatím neodhalených zločinců.


V každém případě vyznění akce působí spíše lacinou honbou za tím být první kdo Pottera ukradne, než „fortelně“ odvedenou fuškou. Autor sice neopomenul a dokázal odstranit údaje z Exifu, nicméně kvalita výsledného díla má - alespoň dle ohlasů na fórech - nevyrovnanou úroveň. Nemohu si pomoci, ale spíše to má blíže k virálnímu marketingu, než k pirátství. Jediné o čem by mě autor této fušeřiny přesvědčil je, že internetové pirátství skutečně k ničemu nevede a bude lepší se pokusit ukrást pár peněz rodičům na zakoupení originální knihy. Posuďte sami z fotografií pod tímto článkem - stojí to za to, být zlodějem?

Kliknutím zvětšíte

Kliknutím zvětšíte

Kliknutím zvětšíte

- - Tomáš Jirásko


Komentáře