Pět způsobů obrany vlastní online pověsti

Ostatní | 01.03.08

Jakékoliv informace, které o vás lze najít na internetu, ať už pravdivé či lživé, mohou mít velký dopad na váš další život. Nabízíme zde pět tipů, jak zajistit, aby to, co o o vás lidé čtou, bylo dobré (nebo alespoň pravdivé).

Neponechejte svou pověst náhodě

Nezáleží na tom, co si o vás myslí ostatní. Dnes už spíše sejde na tom, co si o vás ostatní dokážou vyhledat online. To může ovlivnit vaše možnosti a schopnosti získání práce, koupě domu, pronajmutí bytu, přijetí na školu snů, či nalezení životní lásky.

Čím dál tím více je naše osobní pověst vydána na milost a nemilost vyhledávačům, blogům, a sociálním sítím, přičemž pověst výše uvedených také není právě bez chybičky. To však většinou jejich uživatele a čtenáře nezajímá.

Krádeže identity, pomluvy, očerňování a projevy mladické nerozvážnosti jsou navždy zachyceny v síti – a to je jenom zlomek toho, co vám může v budoucnosti uškodit.

Naštěstí jsou tu způsoby, jak s tím bojovat – těch způsobů je konkrétně pět. Začněte s objevováním stop, které jste na Internetu zanechali, či je o vás zanechal někdo jiný.

1. "Vygooglete" se

Nestačí mít respekt a obdiv rodiny a vrstevníků; potřebujete, aby vás respektoval Google. Protože až někdo „vygoogluje“ vaše jméno a najde si o vás špatné a kompromitující záležitosti, vaše důvěryhodnost se rozpadne jako domeček z karet. A je úplně jedno, zda o vás tyto „zlé věci“ napsal váš bývalý zaměstnanec, naštvaný ex-partner, někdo, kdo se za vás vydává, či dokonce někdo se shodným jménem. V každém případě jste nahraní.

"Google už není jen stroj na vyhledávání – je to stroj na pověst,“ říká Chris Dellarocas, profesor Univerzity v Marylandu, který se na online pověst specializuje. Prvním krokem pro zkrocení této divoké zvěře je zjištění výsledků „googlování“ různých variant vašeho jména, telefonního čísla a adresy.

Pokud jste našli některé důvěrné a tajné informace, o kterých nechcete, aby je Google vyhledával, můžete se obrátit na technickou podporu vyhledávače, a ta vámi zvolená data vymaže z databáze. Ovšem pozor – toto je možné pouze v případě, že jste dané informace na web umístili sami. Informace umístěné na internet někým jiným z databáze Googlu bohužel vymazány nebudou. Potom budete muset poprosit majitele serveru, aby data odstranil – nebo si najmout někoho, kdo to udělá za vás (viz tip číslo 5).Komentáře