Nokia N95

Ostatní | 29.08.07

S mobilním telefonem Nokia N95 dostal pojem „All in One“ opět trochu nový rozměr. V relativně malém těle telefonu dostanete funkce mobilu, přehrávače, PDA, datového centra a například i GPS.

Všeho moc škodí?
Bezesporu je pro každého výrobce výzvou vybavit mobilní telefon maximem funkcí. Ne vždy se podaří vše skloubit tak, aby byl výsledný produkt použitelný. Nokia se rvala tvrdě a je třeba předeslat, že se N95 podařilo sestavit dobře. Prohřešků je minimálně, ale přesto se nějaké objevily. Pro testování jsme byužili možnost vyzkoušet tento model s logem operátora T-Mobile, K jeho dobru lze připočíst, že „obrandování“ telefonu proběhlo nenásilně. Opravdovým důkazem je de facto jen odkaz na web’n’walk,

Nokia N95 nabízí skutečně slušný funkční potenciál s poměrně slušnými rozměry 99 × 53 × 21 mm a váhou 120 g. Velikost sice není zanedbatelná, ale ve srovnaní s jinými chytrými telefony velmi slušná. Celkově je provedení v kombinaci kovů a plastů velmi zdařilé. Zajímavostí je také fakt, že telefon je „slidový“ – tedy výsuvný, respektive N95 je výsuvná dvě směry. Primárná vysunutí odkryje alfanumerickou klávesnici, druhé pak funkční tlačítka přehrávače.

Základnám stavebním kamenem je operační systém Symbian 9.2 S60 3rd Edition doplněný o Feature Pack 1. Ten dodává telefonu v základu některé z aplikací a funkcí, které byste jinak museli zbytečně hledat na webu a doinstalovávat sami.

Provedení
Jako už jsem zmínil, telefon „slajduje“ dvěma směry. Dolů se vysune klávesnice a další vysunutí nabídne čtyři funkční (a podsvícená) tlačítka pro ovládání přehrávače (play/pauza, další, předchozí, stop). V tomto režimu se navíc přepne zobrazení do horizontálního módu, což je pro sledování filmů nebo i brouzdání po webu optimální. Na alfanumerická klávesnici se píše velmi dobře. Problém může jen nastat u některých lidí, které mohou tlačit boky těla telefonu.
Konstrukce telefonu je solidní. Záměrné hození na zem by asi rozdýchával hůře, ovšem v běžných situacích (např. shození o něj nemusíte mít strach. Jediná nevýhoda se objeví ve chvíli, kdy telefon strkáte do těsnější kapsy – například u jeansů.

Displej
Kvalitu displeje většinou hodnotím u notebooků. Nicméně ten u N95 patří skutečně k dobrým a podání barev je lepší jak u leckterého notebooku a černá je skutečně černá. Kdyby displej měl jemnější rastr (), nebylo by už asi co zlepšovat. Slovy faktů 2,6" TFT QVGA (240 x 320 pixelů, až 16 mil. barev) TFT displej s detektorem, který reguluje intenzitu podsvícení.

Fotoaparát
Jedním z velkých lákadel N95 je také foťáček, který nabízí 5Mpx snímací čip. O kvalitu fotek či videozáznam se kromě čipu stará také optika Carl Zeiss a objektiv Vario Tessar. Nechybí ani nutný autofokus, zoom je bohužel pouze digitální. Pochvalu zaslouží aktivní krytka, která chrání objektiv jak před prachem, tak i poničením. Pro focení za zhoršených světelných podmínek je k dispozici LED dioda. Škoda jen, že ji není možné využít pro natáčení videa či jako svítilny. Díky velikosti fotek trvá ukládání delší dobu. Základní paměť telefonu nabízí až 160 MB, další doplníte pomocí MicroSD slotu (oficiálně podporovány až 2GB karty). V balení žádnou nenajdete. Zde je patrné, že výrobce již nechtěl zvyšovat cenu. Pro fotky jsou k dispozici i efekty (negativ, sépie, negativ).


(snímky pořízené N95 - pro zvětšní klikněte, velikost 0,5-1 MB)

Celkově lze ohodnotit fotoaparát jako dobrý. Nicméně při zvětšení je patrné, že chybí zejména detaily. Nejvíce je tento efekt patrný u malých struktur (jako např. tráva). Na některé telefony Sony Ericcson taky 5 MPx kladivo ještě nestačí. Druhou stranou mince jsou videa. N95 je schopná pořídit videa v rozlišení 640 x 480 ve formátu MP4 (pro nižší kvalitu 3GP). V balení rovněž naleznete kabel, kterým můžete N95 připojit k televizi a záznamy přímo přehrávat.Komentáře