Nokia E71: Nokia ve formátu BlackBerry

Ostatní | 04.10.08

Nokia E71 přichází ve formátu BlackBerry, disponuje plnohodnotnou klávesnicí, Wi-Fi, UMTS/HSDPA a také modulem GPS. My jsme tohoto nástupce modelu Nokia E61 podrobili testování. Jedno vám ale můžeme prozradit již nyní: nová Nokia E71 je štíhlejší a oproti Nokii E61 lépe padne do ruky.

Řada mobilních telefonů Nokia nesoucí ve svém názvu písmenko E je primárně určena pro firemní klientelu. Je to poznat už podle vysoce kvalitních materiálů použitých při výrobě tohoto mobilního telefonu, přítomnosti baterie s velkou výdrží a předinstalovaných manažerských funkcí jako je Mail for Exchange nebo integrovaný klient SIP. Loni Nokia do řady E integrovala prakticky každý model, letos je na řadě postupný přechod smartphonů k zařízením další generace. To je případ i našeho nového smartphonu E71, který je přímým nástupcem mobilního smartphonu E61, jednoho z prvních mobilních telefonů Nokia s plnohodnotnou klávesnicí ve formátu BlackBerry.


Oproti předchozímu modelu se E71vylepšil i z hlediska podpory nejnovějších technologií. Pro připojení k internetu nabízí E71 podporu technologie HSDPA, která zajistí přenos dat rychlostí až 3,6 Mbit/s. Bohužel nepodporuje rychlejší Upload HSUPA. Novinkou je i podpora GPS, která umožňuje použít i Assisted GPS. Pro navigaci Nokia nabízí vlastní službu Maps 2.0 s licencí na tři měsíce. Každý, kdo bude chtít po uplynutí zmíněných tří měsíců používat navigaci dále, musí za její využívání platit, nicméně vlastní služba pro poskytování map je k dispozici zdarma.

Na zadní straně přístroje se nachází fotoaparát, který dokáže pořizovat obrázky snímačem o velikosti 3,2 megapixelů. Při špatných světelných podmínkách pomůže při osvětlení LED dioda. Ten, kdo zvlášť stojí o videotelefonii, najde na přední straně přístroje sekundární kameru.E71 v praxi
Smartphone E71 dobře padne do ruky, použití kovu vyvolává zdání elegance. Pro ovládání se používá standardní čtyřsměrný stříbrný čtverec s potvrzovacím středem. Na rozdíl od předchozího modelu můžete zapomenout na experimenty v podobě malého joysticku. Podobné je to s možností připojení nejrůznějších zdířek. Nokia nahradila vlastní PopPort z E61 zdířkou Micro USB, pro sluchátka je určena zásuvka 2,5 mm. Zařízení se bohužel nedá připojit přes port USB – podle údajů firmy Nokia operační systém Symbian Series 60 tuto možnost nepodporuje.

Ovládání je postaveno tak, aby bylo co nejjednodušší – každý, kdo Nokii E71 někdy dostal do ruky, to zajisté rád potvrdí. Na velkém displeji o rozlišení 320 x 240 pixelů se zobrazují všechny možné informace a údaje. Za zmínku stojí i klávesnice QWERTZ. I když je E71 značně štíhlejší než E61, v žádném případě to není na újmu klávesnici, na níž jsou klávesy uspořádány zcela standardně. Každá klávesa má vyvýšený bod, do něhož je velmi snadné se trefit, a to i u člověka s většími prsty. Jak je u tohoto provedení zvykem, má každá klávesa tři funkce, například slouží zároveň pro zapsání malého písmena, velkého písmena a číslice.

Velmi praktická je i integrovaná možnost změny režimu. Uživatel může i v úsporném režimu volit ze dvou profilů – například mezi profilem pro použití v zaměstnání a profilem pro použití doma. V každém režimu je pak možné nastavit vlastní zobrazování údajů pro úsporný režim – například kalendář s termíny a e-maily z firemního účtu elektronické pošty se zobrazí pouze v režimu určeném pro použití v zaměstnání, v režimu pro domácí použití se naproti tomu zobrazí přehrávač hudby či videa. Konfigurace je poměrně jednoduchá, nicméně i přesto lze provádět i velmi komplikované konfigurace zařízení.

Menším nedostatkem je paměť smartphonu. Uživatel totiž má k dispozici pouhých 110 MB. Kapacita paměti se sice dá rozšířit pomocí paměťové karty MicroSD, jejíž obsah v případě potřeby dokáže zařízení i šifrovat, nicméně i přesto bychom uvítali daleko větší interní paměť smartphonu.

Použití v kanceláři: e-mail, práce s kontakty a dokumenty, ale bez BlackBerry Connect
Pro práci s dokumenty najdete v Nokii E71 program Quickoffice ve verzi 4.1.3.50. V něm si můžete dokumenty nejen prohlížet, ale i upravovat. Program podporuje formáty DOC, XLS a PPT. Pokud potřebujete pracovat s dokumenty ve formátu Office 2007, musíte si pořídit placený program Quickoffice Premier 5.0. Co se týče možnosti úprav dokumentů, pak pokud jde jen o drobné úpravy, není to problém – psaní delších textů však příliš pohodlné není. Pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF je k dispozici program Adobe Reader LE.

Správa kontaktů je na standardní úrovni. Nové položky můžete do kontaktů přidávat buď přímo do E71, nebo přes aplikaci Nokia PC Suite. Máte-li nainstalován Mail for Exchange, pak E71 stahuje všechna data z Exchange – viz dále. Nokia nabízí ještě jeden velmi šikovný program – Multiscanner. Tento program fotografuje vizitky a pořízený snímek pak zpracovává programem pro rozpoznávání znaků (program OCR). Ze získaných informací pak lze například vytvořit nový kontakt. Je zde ale jedna potíž: pokud zařízení nastavíte do původního stavu, aplikace zmizí a nelze ji nijak doinstalovat znovu. To je velká škoda, protože právě díky tomuto programu má integrovaný fotoaparát skutečně nějaký smysl.
Pokud se budeme bavit o e-mailu, pak tady je situace o něco horší než u E61. Standardně je podporována poštovní schránka protokolu POP3 a IMAP, díky doinstalovanému programu Mail for Exchange můžete pracovat i s účty Exchange. Pro všechny uživatele BlackBerry máme ale jednu špatnou zprávu: u zařízení E66 a E71 a pro všechny následující již nebudou k dispozici žádné klienty BlackBerry Connect Clients. Podle prohlášení firmy Nokia je vývoj příliš nákladný, a proto jej firma zastavila. Uživatelé by ale mohli přistupovat k Intellisync nebo Mail for Exchange.Komentáře