Nejlepší nástroje pro nejchytřejší mobilní mašinky

Ostatní | 02.05.08

Barevné displeje s vysokým rozlišením, rychlé procesory a stále více operační paměti dělají z telefonů typu smartphone a kapesních PDA miniaturní počítače. Představíme vám nejdůležitější nástroje a utility, jež jsou pro tato moderní zařízení k dispozici ke stažení.

Chytré telefony (smartphone) a PDA (PocketPC apod.) se díky synchronizaci dat stávají stále užitečnějšími. Prakticky všichni výrobci vybavují své mobilní přístroje softwarem, který automaticky synchronizuje termíny, úkoly, kontakty, e-maily a soubory s počítačem, jakmile oba přístroje spojíte. Potud teorie.

V praxi synchronizace nefunguje vždy tak bezproblémově, jak reklamní sliby výrobců naznačují. Během synchronizace dat jsou nefungující spojení a přerušení přenosu na denním pořádku. V následujícím článku vám představíme nástroje pro multifunkční chytré mobily, s nimiž problémy při synchronizaci dat mezi počítačem a vaším mobilním průvodcem vyřešíte. Dále vás budeme informovat i o dalších nástrojích pro tento typ zařízení.

Tip: Než si nějaký program stáhnete z internetu a nainstalujete, měli byste zjistit, jaký systém váš mobil nebo PDA používá, a zvolit odpovídající verzi downloadu.

ActiveSync: Synchronizační nástroj na nejvyšší úrovniMnoho problémů se synchronizací se dá vyřešit updaty softwaru. V popředí stojí velmi rozšířený bezplatný program ActiveSync od Microsoftu, který je běžnou součástí přístrojů pracujících s operačními systémy Windows Mobile a Windows Mobile for Smartphones.
Outlook a Windows aktualizujete on-line updatem pomocí Internet Exploreru. V Office vše vyřešíte přes odkaz Vyhledat bezplatné aktualizace na office.microsoft.com a updaty Windows přes windowsupdate.microsoft.com. Na webové stránce výrobce vašeho PDA ještě zkontrolujte, zda není k dispozici update nainstalovaného softwaru (firmwaru).

ActiveSync je k dispozici na stránkách Microsoftu. Pokud by odkaz nevedl přímo na odpovídající stránku, zadejte název programu do vyhledávacího pole nahoře a klikněte na Go. Na následující stránce spusťte stahování.
Než s instalací updatu začnete, měli byste nejprve odinstalovat starší verzi ActiveSync a restartovat počítač. ActiveSync nainstalujete dvojitým kliknutím na stažený soubor. Pak se řiďte pokyny na monitoru.
Abyste mohli soubor zkopírovat, odpojte PDA od počítače a ukončete Outlook i ActiveSync. Jelikož ActiveSync nemá žádnou „ukončovací“ funkci, můžete použít v anglickém jazyce dostupný freeware ActiveSync Toggle.

Mobile Master: Pomocník pro bezproblémovou synchronizaci datMobile Master je rychlý správce pro mobily, který na PC zpracovává vaše kontakty, úkoly a nadcházející události. Software od firmy Jumping Bytes (www.mobile-master.de), jehož cena se v závislosti na verzi pohybuje mezi 10 až 36 euro, nabízí přehledný telefonní seznam a editor adres. Dokáže vytvořit i zálohové kopie dat uložených na mobilu, které můžete v případě potřeby znovu použít. Program dále obsahuje vše, co můžete potřebovat při bezproblémové synchronizaci s aplikacemi jako Outlook, Excel a podobně ve formátech TXT a CSV. Dají se s ním na počítači i číst a psát SMS zprávy. Výměna dat s mobilem probíhá pohodlně přes kabel, IrDA nebo Bluetooth.
Pro zájemnce o bezplatný nástroj je k dispozici FinchSync založený na Javě, který synchronizuje data z PDA a smartphonu s Thunderbirdem a Sunbirdem na PC. Automaticky tak synchronizujete kalendář a kontakty. Výrobce nabízí tento nástroj i pro PocketPC a mobilní přístroje s Windows Mobile.

WinFonie Mobile: Synchronizace s mobily NokiaS programem WinFonie Mobile (nejnovější verze) od Bertels und Hirsch synchronizujete kontakty a termíny z programů Office s mobily Nokia. Software dobře vychází s Outlookem, Excelem, Accessem, adresářem Windows a programy Tobit David, Lotus Organizer, Lotus Notes, Cobra Adress Plus nebo Combit Address Manager. Aby zobrazení údajů v mobilu odpovídalo vašim požadavkům, dá se při nahrávání zvolit formát zobrazení jmen a standardy telefonních čísel.
S telefony Nokia také dobře spolupracuje a mnoho funkcí nabízí Cellular Essentials. Za software v ceně 30 eur můžete na mobilech Nokia spravovat a zpracovávat záznamy v telefonním seznamu, číst a posílat krátké textové zprávy a vytvářet vlastní loga. Praktické je, že se dá automaticky nastavit předvolba pro Českou republiku (+420), takže budete moci rovnou volat i v zahraničí.

MyPhoneExplorer: Užitečný nástroj pro Sony EricssonZdarma dostupný MyPhoneExplorer se obrací na uživatele telefonů Sony Ericsson K700, K750 a W/K800. MyPhoneExplorer ale v zásadě funguje i na všech předchozích modelech Sony Ericsson s výjimkou modelů založených na Symbianu. Mobil připojený přes USB nebo Bluetooth je ihned automaticky rozpoznán a zobrazen s aktuálním stavem baterie. Můžete si i stáhnout seznamy volání, telefonní seznamy a archívy SMS zpráv přímo do PC a zpracovávat je přímo tam. Je možná i synchronizace s Outlookem a Outlook Expressem. Tento freeware synchronizuje i údaje z kalendáře v programech Outlook, Sunbird a Rainlendar. SMS zprávy pohodlně napíšete na svém PC a pak je jako obvykle odešlete z telefonu.
To, co přijde uživatelům mobilů s OS Windows jako samozřejmost, u telefonů se Symbianem schází. Jedná se o použitelný správce souborů pro prohlížení a operování s obrázky, vyzváněcími tóny a dalšími soubory. O pořádek ve spletité džungli souborů se postará program FileExplorer, zdarma dostupný správce souborů, s nímž hravě proplujete pamětí a datovou kartou. Příkazem v menu můžete soubory jednoduše přesouvat z jednoho typu úložiště na druhý. Šikovný pomocník umí posílat téměř všechny typy souborů včetně vyzváněcích tónů přes MMS, datový kabel, IrDA a Bluetooth.Komentáře