Nalaďte si… - sdílení hudby na internetu

Ostatní | 06.08.08

Internet nabízí nepřeberné množství služeb, které vám umožní nakupovat, prodávat nebo sdílet vaše oblíbené melodie. PC World zkoumal legální způsoby, jak objevovat novou muziku

Ať jsme kdekoli, ať děláme cokoli, většinou je u toho hudba. Ať už si zpíváte s autorádiem, používáte přenosný magnetofon v tělocvičně nebo posloucháte muziku doma, skoro každá chvíle našich životů zní melodiemi. Ale je mnohem větší zábava, když se o ně můžeme podělit s přáteli.

Jak mnozí z vás uvedli, když jsme se ptali na vaše názory týkající se sdílení hudby, stále se ještě dají zkopírovat skladby z cédéčka, nicméně internet nabízí levnější a méně časově náročnou metodu, jak hudbu získat.

Na přelomu století se mnoho uživatelů uchylovalo na ilegální stránky pro sdílení hudby, jako například Napster nebo Kazaa. Ostrá kampaň hudebního průmyslu spolu se zrodem legálních stránek, u kterých je zajištěno placení autorských honorářů a poplatků, zcela změnily situaci na digitální hudební scéně. Například v únoru oznámila Sony BMG partnerství s MSN a tím dala na vědomí svou proměnu z hudebního nakladatelství ve „producenta digitálních hudebních produktů.“

S tím, jak nabývají na popularitě legální a cenově dostupné servery pro stahování hudby (jako například iTunes), není už třeba kupovat muziku na CD nebo na černém trhu. Kvůli obsahovým omezením však bohužel není vždy možné hudbu tímto způsobem sdílet.
Internet nabízí spoustu způsobů sdílení, od virtuálních obchodů s hudbou po komunitní weby, které uživatelům umožňují vyzkoušet si všechno, od streamování po stahování. Všechny tyto webové služby se ale pro uživatele mohou stát minovým polem – ochrana proti kopírování (DRM), měsíční předplatné, nekompatibilní formáty – seznam potíží, na které můžete narazit, je nekonečný.

Na následujících stránkách vám nabízíme nezkreslená fakta o některých zavedených i novějších stránkách pro sdílení hudby. Ať už si chcete poslechnout skladby předtím, než si koupíte cédéčko, najít muziku, která vám bude hrát v pozadí při práci, hledáte něco nového do přehrávače, nebo dokonce chcete dát vlastní muziku na internet v naději, že vás někdo objeví, určitě existuje stránka nebo služba právě pro vás.

7DIGITAL.COM
NÁKUP / PRODEJ / PC World DOPORUČUJE
* Stahujte si různé zvukové formáty.
* Prodávejte vlastní hudbu on-line.7Digital.com je hudební server nabízející ke stahování soubory ve formátech WMA, ACC a MP3. Soubory ve WMA začínají na ceně 79 pencí (25 Kč), ale obsahují ochranu proti kopírování (DRM), zatímco MP3 soubory za 99 pencí (32 Kč) jsou bez ochrany. Tato společnost nabízí rovněž službu indiestore.com, která umožňuje, aby si kdokoli založil vlastní obchod se skladbami ke stažení, kde může prodávat své nahrávky. Naproti tomu iTunes, Amazon ani ostatní velké internetové obchody nespolupracují s umělci ani značkami bez smlouvy s velkými nahrávacími společnostmi. Tímto způsobem můžete dát do prodeje až čtyři skladby. 7Digital.com nabízí dva typy účtů: Starter je zdarma, za Pro se platí jednorázový registrační poplatek 75 liber (2 395 Kč). Oba účty vám umožní, abyste si sami určovali cenu, ale jen skladby prodané z účtu Pro mohou být zařazeny do žebříčků. Další důležitá informace je, že si 7Digital bere 30 % z ceny skladeb prodaných přes startovací účet; za písně prodané z účtu Pro si strhává 20% podíl.

Vhodné pro: Každého, kdo chce přinutit komerční rádia a televize, aby si své peníze opravdu zasloužily.


EMUSIC.COM
NÁKUP / PRODEJ
* Nabízí více než dva miliony skladeb.
* MP3 bez ochrany proti kopírování.Internetový hudební obchod eMusic se zaměřuje na skladby mimo mainstream. Jejich webové stránky nabízejí ke stažení přes dva miliony písní od 13 000 nezávislých značek ze všech možných hudebních žánrů, od rocku přes vážnou hudbu až po hip-hop, blues, country nebo folk. Spolupracuje se známými nezávislými značkami, jako jsou například Touch and Go, Merge či Sun Records, a sám sebe označuje za „největší obchod s nezávislou muzikou na světě a druhý největší internetový obchod s muzikou celkově“. Předplatné jejich služeb stojí 8 liber (255 Kč) měsíčně. Za to si uživatelé mohou stáhnout až 30 MP3 souborů s vysokým bitratem za měsíc. Soubory neobsahují ochranu proti kopírování (DRM), takže si z nich uživatelé mohou pořídit libovolný počet kopií pro osobní potřebu, ať už si skladbu chtějí vypálit na CD nebo přetáhnout do MP3 přehrávače. Jakmile si eMusic poprvé předplatíte, získáte 50 skladeb zdarma, které vám zůstanou bez ohledu na to, jestli se z vás stane pravidelný zákazník. Po zaplacení poplatku si můžete nainstalovat panel nástrojů, který vám zajistí každý den jedeno stažení MP3 zdarma. Dokážete díky němu rovněž rychle vyhledávat v kompletním katalogu eMusic, obsahuje technologii, jež analyzuje skladby, které jste si už stáhli, navrhne vám novou muziku, která by se vám mohla líbit a umožní vám sdílet playlisty s ostatními členy.

Vhodné pro: Lidi, kteří mají rádi méně obvyklou hudbu, jež nefiguruje v komerčních žebříčcích TOP 40.


ITUNES
NÁKUP / SDÍLENÍ / STREAMOVÁNÍ
* Nabízí přes šest milionů skladeb.
* Streamujte a sdílejte hudbu.Applovské iTunes patří se svými více než šesti miliony skladeb mezi největší stránky pro stahování hudby. Abyste jejich služeb mohli využívat, musíte si nainstalovat software iTunes. To vám umožní nejen přístup do obchodu s hudbou, ale také vytvoří knihovnu pro veškeré vaše digitální soubory. Ať máte doma či v kanceláři síť propojenou kabely nebo bezdrátově, můžete sdílet svou knihovnu iTunes až s pěti dalšími počítači. Ostatní stroje si mohou streamovat skladby z vaší knihovny, stejně jako vy z té jejich. Nemůžete si ale sdílené písně přidat do své knihovny iTunes, stáhnout si je do MP3 přehrávače, ani vypálit na CD.
Pokud chcete svou knihovnu iTunes sdílet, zvolte v nabídce Edit položku Preferences, klikněte na Sharing a zvolte Share my library on my local network (Sdílej knihovnu na lokální síti). Můžete si vybrat, zda sdílet celou knihovnu, nebo jen vybrané playlisty. V případě nutnosti můžete požadovat heslo, abyste ostatním zabránili v přístupu do své knihovny.
Jedna skladba stojí 79 pencí (25 Kč), ale většina jich obsahuje ochranu proti kopírování (DRM), což znamená, že si je nemůžete vypálit na CD. Do přehrávače ale přetáhnout jdou. iTunes přesvědčili EMI a několik nezávislých značek, aby skladby prodávali ve formátu iTunes Plus bez ochrany proti kopírování.

Vhodné pro: Lidi, kteří užívají přenosné MP3 přehrávače a pro ty, kdo už v autě ani doma nepoužívají cédéčka.


MSN MUSICBOX
NÁKUP / STREAMOVÁNÍ
* S měsíčním předplatným můžete poslouchat skladby kolikrát chcete.
* Vytvořte si a uložte vlastní playlisty.Music Box vám umožní poslechnout si kteroukoli z více než dvou milionů skladeb z jejich databáze, a to kolikrát chcete. Stejně jako Napster funguje MSN Music Store na principu předplatného. Můžete si streamovat neomezené množství hudby za měsíční předplatné 6 liber (190 Kč). Kromě toho, že si jedním kliknutím zvolíte píseň či album, můžete si také vytvářet a ukládat vlastní playlisty. Skladby se dají také stahovat za 75 pencí (24 Kč), ale obsahují ochranu proti kopírování (DRM). Na rozdíl od Napsteru nenabízí Music Box žádnou možnost, jak si skladby přetáhnout do přehrávače.

Vhodné pro: Ty, kdo chtějí poslouchat hudbu na svém počítači, a to spíše populární kousky z žebříčků než alternativnější záležitosti.Komentáře