Literatura na síti

Ostatní | 29.02.08

Snad ani v dobách renesance a vzniku knihtisku nezažila literatura takový boom jako s nástupem internetu. Ten přinesl jednak možnosti pro vznik nových forem od nových autorů, jednak nové způsoby komunikace se čtenáři.

Současně přicházejí také nové formy distribuce – literatura se stává stále přístupnější a otevřenější. Na to, jaká je situace na českém internetu nejen na poli klasických elektronických knih, ale také jaké jsou možnosti amatérského psaní (a jak se mu daří), na to se pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Elektronické knihovny
I když se speciálním čtečkám elektronických knih příliš stále nedaří dostat na trh a do obliby uživatelů, jsou elektronické knihy stále populárnější. Kromě známých výhod – nižší pořizovací náklady, fulltextové vyhledávání, snadné kopírování či citace textů, bývají předkládána i negativa – z monitoru počítače se hůře čte (což se částečně zlepšuje s nástupem LCD monitorů), chybí kontakt s knihou, problematická je i mobilita. Elektronickým knihám (E-books) se v současné době zřejmě nejlépe daří na PDA, které je vždy po ruce a umožňuje během několika vteřin začít číst jednu z několika set na disku uložených knih, což je věc kterou vám běžná mobilita knihovny dovolí jen velmi sporadicky. Přitom PDA zachovává všechny klady, které jsme zmínili na počátku. Pojďme si tedy představit nejvýznamnější a nejznámější volné zdroje českých elektronických knih.

Palm knihy
www.palmknihy.cz

Stránky jsou již podle názvu zaměřeny především na uživatele PDA, ale i ti ostatní jistě nepřijdou zkrátka – 3 113 v českém a 103 ve slovenském jazyce psaných knih zde bylo staženo již více než čtyřmi milióny čtenářů. Mezi nejcvíce stahované tituly patří Tři muži ve člunu od Jerome Klapky, jen těsně následované Biblí. Naopak na samém chvostu se nachází Petr Chelčický.Jednotlivé knihy jsou zde rozděleny podle žánrů (horor, humor, dětské,…), což výrazně zlehčuje orientaci a výběr. Kromě toho můžete sázet na Zlatý font (tedy 100 nejlepších knih), nebo na výběr z různých žebříčků. Je škoda, že server nevydává poezii (o kterou podle autorů nebyl zájem). Nabízené knihy jsou úrovně různě vysoké, což souvisí s tím, že kromě děl renomovaných autorů mohou svá díla na server zasílat i sami čtenáři. Pokud jste tedy napsali nějakou knihu a nevíte jak s ní prorazit do světa, může být tento server sice skromným, ale přesto zajímavým řešením.

Samostatnou zmínku si zaslouží formáty, ve kterých jsou knihy uloženy: .pdb, .prc, .lit a .pdf. Pokud si lámete hlavu nad tím, jak první tři formáty na PC otevřít, pak vám jistě pomůže samostatná sekce na Palm knihách – ta se věnuje nejen specifikaci jednotlivých formátů, ale především nabízí seznam programů (většinou zdarma šířitelných), ve kterých si knihu v patřičném formátu můžete přečíst. Je-li potřeba nějaká konfigurace, naleznete návod i na ní. Mezi zmíněnými formáty je Windows Mobile, Win PC, Mac OS či Linux a několik dalších.

Nové impulsy pro e-books?
Vypadá to, že elektronickým knihám svitla naděje. Společnost Amazon (www.amazon.com) oznámila, že uvolní do prodeje novou čtečku tzv. e-book. Zařízení má stát asi 399 dolarů (cca 7 100 Kč) a nést jméno Kindle, bude vybaveno Wi-Fi přijímačem bezdrátového signálu a USB 2.0 rozhranním a mělo by poskytovat patřičný komfort při čtení. Po celé řadě nepříliš obchodně úspěšných pokusů to vypadá, že společnost, která začínala jako prodejce knih, se ke svému původnímu obchodnímu artiklu úspěšně vrací.


Kromě na klasické knihy, vsází Kindle ještě na jednu zajímavou oblast, a to na noviny – představa, že budete mít každý den cestou do práce desítky výtisků novin s patřičně nastaveným filtrem a bez nutnosti s sebou tahat extrémně těžký balík, bude jistě pro mnohé velice zajímavá. Na druhou stranu chybí podpora PDF a za knihy, noviny i časopisy se bude muset Amazonu samozřejmě platit.

Připomeňme ještě, že v současné době se e-book daří především na PDA a jen okrajově na mp4 přehrávačích či noteboocích. Jestli skončí tak jako výrobky firem Sony, Xerox, Philips či iRex ukáže až čas. Pravdou je, že by se ale nějaký rozumný (i marketingově) počin na tomto poli určitě hodil, neboť by mohl zpřístupnit ještě větší množství literatury ještě většímu množství lidí.

Druhou pozitivní zprávou, především pro českého čtenáře, je informace od společnosti Google. Služba Book Search (http://books.google.com/) konečně dorazila do Česka. Tato služba umožňuje vyhledávání knih podle rozličných kritérií (autor, vydavatel, datum, ISBN, předmět, klíčová slova,...). Kromě jejich nalezení a vypsání informací, zde naleznete kontakty na prodejce či recenze. Pokud tedy plánujete koupit novou knihu, pak tento nástroj jistě oceníte.Nejzajímavější je však možnost prohlížet a stahovat si na svůj počítač celou řadu knih, které jsou k dispozici zadarmo. Můžete zakládat vlastní knihovny, prohlížet si knihy které si do běžné knihovny pořídit zpravidla nemůžete (např. Isaac Newton - The Mathematical Principles of Natural Philosophy ve vydání z roku 1803). Můžete mít tak po ruce rozsáhlou knihovnu velice vzácných (nebo také i jen moderních) zdrojů. Samozřejmostí je přítomnost linkovaného obsahu, fullscreen mód či seznam oblíbených stránek v té které knize. Užitečným nástrojem, obzvláště pro starší knihy, je možnost zobrazit knihu v prostém textu.
V českých zemích bránilo většímu rozšíření této služby to, že nalézt česky psanou knihu (ve formátu pro stažení) je velice obtížné. Google se tedy rozhodl službu nejen počeštit, ale také nabídnout českým vydavatelům. Ti se zatím nového nástroje ujali šalamounsky - počet českých zaevidovaných knih již není zanedbatelně malý a není těžké najít ani recenze, problém je však stále ve stahování a publikování česky psaných děl. Můžeme jen doufat, že i čeští nakladatelé si jisté výhody plynoucí z uveřejnění díla uvědomí a začnou napodobovat své (nejen) anglosaské kolegy.Komentáře