IT rok před Olympiádou

Ostatní | 20.08.07

Jak vypadá základní zajištění informačními technologiemi rok před Olympijskými hrami v Pekingu se podíváme alespoň rámcově v tomto článku.

Olympijské hry jsou především obrovskou politickou událostí. V druhé řadě je to ekonomický počin nabízející spoustě lidí vydělat. Pak samozřejmě životní událost pro sportovce a také je to akce vyžadující zajištění informačními technologiemi.


Velká akce vyžaduje mnoho počítačů
Letní olympijské hry začnou v Peking 8. srpna 2008. Jedná o akci mamutích rozměrů, která má být velká, větší, největší, olympiáda dosud konaná. Ony jsou letní olympiády vždy větší než například jejich zimní kolegyně, ty jsou oproti nim takřka komorním počinem. Vždyť v Pekingu se počítá se čtyřnásobným množstvím všelijakého hardwaru než na zimní olympiádě v italském Turínu v roce 2006.Rozpočet na výpočetní a spojovací techniku se pohybuje kolem 400 miliónů amerických dolarů. Do toho se samozřejmě počítají jak náklady na hardware, tak obslužný personál.
Oficiálním „počítačovým“ sponzorem Pekingu 2008 je společnost Lenovo, která již stihla organizátorům dodat 12 000 stolních PC, 700 serverů, 800 notebooků a 2 000 tiskáren. Pro soutěžící a jejich doprovod je připraveno 5 000 počítačů.Pokud vás zajímají přesnější údaje, tak v případě desktopů jsou to hlavně o Lenovo ThinkCentre M55, notebooky Thinkpad T60 a Zhaoyang 680 a servery SureServer T350, R630 a R520. Informace o nasazených modelech se obecně dosti liší, z části i pro to, že na příklad začátkem roku byly pro OLympiádu vybrány zcela jiné modely, které byly později nahrazeny novějšími. Zajímavé bude, co se pak bude s tímto vším vybavením dít po skončení celého monstr projektu. Olympiády obyčejně trpí syndromem „IT“ zadarmo, kdy překupníci přijdou na své, i když většina vybavení by měla končit ve školách nebo jako charitativní dary.

Budování olympijských IT a komunikačních systémů je plně podřízeno bezpečnosti a spolehlivosti. Přednost byla dána odzkoušeným firmám se zkušenostmi, technologiím možná starším, ale spolehlivým a bezpečným.

Windows Vista ostrouhaly
Microsoft se jistě těšil na to, jak jim Peking udělá krásnou reklamu pro Windows Vista. Billovi ovšem zřejmě spadla čelist, když se dozvěděl, že přednost byla dána jinému operačnímu systému. No dobře, zase takové zklamání to nebude a pro Microsoft to peněžně vyjde stejně, protože na „olympijských“ počítačích budou běžet Windows XP.

Jedná se jak o „strategické“ počítače managementu zajišťující ekonomický provoz a organizaci závodů, tak ty ostatní, například komentátorské a novinářské. Windows XP budou i na počítačích dodávaných společností Lenovo sportovcům a doprovodu, aby se mohli v olympijské vesničce zabavit a připojit na internet, pokud nebudou zrovna trénovat či popíjet.

Předseda společnosti Lenovo k volbě systému řekl, že olympijské hry potřebují osvědčený, stabilní systém, ne zkoušet nové technologie, které mohou mít své chyby. K tomu se chce dodat, že volba prostě padla na systém, který většina lidí zná a že se oželí volba průhledných 3D oken Windows Vista, když se ušetří na hardwaru.

Raději drát, než bezdrát
Bezdrátové sítě jsou dneska velmi v módě, ale čínští organizátoři dali raději přesnost tomu prosíťovat olympijské počítače pomocí starých dobrých kabelů. Spolehlivost a bezpečnost je na prvním místě, takže jak základní olympijský systém, tak jeho záloha budou komunikovat pomocí LAN. Hackeři mají tedy smůlu, alespoň do určité míry. K vidění zřejmě nebudou zaujatě vyhlížející osoby s přenosnými počítači, co se skrze Wi-Fi snaží „nabourat“ do bezdrátově posíťovaných olympijských počítačů. Snaha o ochranu výsledků, respektive celého systému, je zřejmá.

K dispozici by měla být ale zřejmě separátní Wi.Fi síŤ, ovšem vzhledem k bezpečnosti bude sloužit k připojení na internet, rozhodně se sní nepočítá pro samotný organizační a zpravodajský systém her.

Nejasnosti kolem 3G
Do olympiády zbývá jen rok, čínské úřady přitom stále neudělily licence na provozování mobilních sítí třetí generace (3G). S největší pravděpodobností dá země přednost své vlastní 3D technologii TD-SCDMA (time division synchronous code division multiple access). Až se hry přiblíží, tak místo širokého pokrytí čeká návštěvníky zřejmě jen místě ohraničená síť, jinak by to prostě nešlo stihnout.
Diskutuje se také kolem možnosti pokrýt celou metropoli připojením na internet standardem blízkým 4G, tedy čtvrté generaci, ale to není jisté.

Dobrovolníci a sponzoring
Jak známo, olympiáda se spoléhá na značný počet dobrovolných pracovníků, ovšem že budou v oblasti práce s výpočetní technikou, to je poněkud překvapující. IT techniků budou dva až tři tisíce a k tomu 3000 dobrovolníků.

Navíc mnohé sponzorské společnosti dodávají vlastní lidi olympiádě „zdarma“, to jest jejich práci jako sponzorský příspěvek. Obvykle zajišťují bezplatně techniku, či její část, a k tomu obslužný personál. Jmenovitě výrobce hodin Omega mající na starost časomíry, měřidla a podobné, Kodak zajišťující film a fotografické vybavení, Samsung si bere na starosti mobilní telefony atd.

Tyto společnosti již tak mají a budou mít možnost dávat si na výrobky a kam se jim zamane logo oficiálního sponzora olympiády.
Související články
Komentáře